کنترل دمای بدن با پارچه های دورو

حفظ دمای بدن انسان یکی از اساسی ترین نیازهای زندگی است که اغلب انرژی زیادی را برای حفظ دمای ثابت نگه می دارد. برای گسترش محدوده دمای محیط با حفظ راحتی حرارتی انسان، مفهوم مدیریت حرارتی شخصی اخیرا در منزل به منظور گرم و سرد کردن به طور جداگانه از طریق کنترل اشعه مادون قرمز بدن انسان مورد استفاده قرار گرفته است. درک این دو عملکرد مخالف یکدیگر در یک پارچه مشابه، یک چالش علمی هیجان انگیز و پیشرفت تکنولوژیکی قابل توجه ایی است.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد پارچه دو رویی را توسعه داده اند که با توجه به سمتی که پوشیده می شود، می تواند پوشنده لباس را گرم یا سرد کند.محققان تخمین می زنند که 13 درصد از انرژی مصرف شده در ایالات متحده به کنترل دمای داخلی اختصاص داده شده است، اما برای هر درجه سانتیگراد که ترموستات برای گرم کردن یا خنک کردن خاموش می شود، ساختمان می تواند 10 درصد از انرژی حرارتی خود را ذخیره کند .ما یک نسل پارچه دوطرفه دار را نشان می دهیم که می تواند هر دو گرمایش و خنک کننده تابشی منفعل را با استفاده از همان قطعه پارچه بدون هیچ گونه ورودی انرژی انجام دهد.

منسوجات دوطرفه شامل دو لایه است این لایه دو رو، درست در وسط پارچه قرار نمی گیرد بلکه به گونه ای در پارچه قرار می گیرد که به یک سمت پارچه نزدیک تر از سمت دیگر آن است.که در لایه پلی اتیلن نانوپروس (nanoPE) شفاف مادون قرمز تعبیه شده است در یک طرف یک پوشش مسی وجود دارد که گرما را بین یک لایه پلی اتیلن و پوست نگه می دارد در حالی که طرف دیگر دارای یک پوشش کربنی است که گرما را تحت لایه دیگری از پلی اتیلن آزاد می کند.
محققان می گویند : ما نشان می دهیم که ویژگی های نامتقارن هر دو ضریب انتشار و nanoPE می تواند به دو ضریب انتقال حرارت مختلف منجر شود .این پارچه می تواند با توجه به سمتی که پوشیده می شود، اختلاف دمای 6.5 درجه ایجاد کند. اتصالات عددی داده ها بیشتری را پیش بینی می کند که تا 14.7 درجه سانتی گراد گسترش منطقه راحتی برای منسوجات دوطرفه با کنتراست تابش بزرگ را در بر می گیرد .اما به گفته پژوهشگران برای اینکه این نوع منسوجات بتواند در البسه بکار روند باید کار بیشتری بروی آنها انجام شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *