کشت سلول های بنیادی توسط ماتریس نانو الیاف

محققان ژاپنی موفق به کشت سلول های بنیادی در یک ماتریس نانو لیفی شده اند که ادعا می شود بسیاری از تکنیک های کشت سلول های بنیادی امروزی را بهبود می بخشد.

بر روی سلول های بنیادی انسانی hPSCsتحقیقات بسیاری شده است که می توان ساخت چشم ، ریه و فولیکول های مو را مثال زد که از سلول های بنیادی به سلول های بالغ توانا تبدیل شده اند و همه اینها با این فرض است که سلول های بنیادی بتوانند در بدن میزبان پذیرفته شوند و سپس رشد و تکثیر یابند.
از اینرو دانشمندان برای افزایش شانس کشت و رشد سلول های بنیادی به سلول های بالغ توانا توسط نانو الیاف محیط مناسب بدن انسان را تقلید کرده اند که به سلول ها امکان رشد در سه بعد را می دهد.
به گفته محققان دانشگاه کیوتو ژاپن این روش یک سیستم کشت سه بعدی است که از بسیاری جهات بهتر از فناوری های فعلی عمل میکند چراکه روش های پیشین تنها می تواند مقادیر کم و با کیفیت پایین از سلول های بنیادی را کشت دهد.
این سیستم متشکل از نانوالیاف ژلاتین در مش های مصنوعی ساخته شده از اسید پلی گلایکولیک زیست تخریب پذیر است که پژوهشگران آن را ماتریس الیاف در الیاف( fiber-on-fiber) با نماد اختصاری FF توصیف می کنند.
تیم پژوهشی دانشگاه کیوتو دریافت که نمو سلول های بنیادی بروی این نوع ماتریس نانوالیاف به خوبی شکل میگیرد و جایگزینی آسان موارد لازمه ، عوامل رویش را ممکن می سازد و این امر موجب به آن چیزی میشود که پژوهشگران از آن بعنوان رویش مقاوم یاد میکنند ، رویش بیش از ۹۵ درصدی رشد سلولی و شکل گیری کلونی ها که تنها پس از ۴روز از زمان رشد میباشد.
از طرفی دیگر برای افزایش بهبود این رویکرد یک کیسه گاز نفوذ پذیر ویژه برای آن در نظر گرفته اند که همین امر باعث رشد بهتر سلول شده که نشان می دهد ماتریس الیاف در الیاف می تواند برای کشت سلول های دیگر نیز مفید باشد.
تیم پژوهشی کیوتو اذعان می دارد روش ارائه شده یک راه موثر برای گسترش سلول های انسانی hPSCs با کیفیت بالاتر ودر مدت کوتاهتر است.علاوه بر این ماتریس FF میتواند قابل اجرا برای تولید سلول ها با عملکردهای متفاوت در مقیاس بزرگ باشد.

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0142961217300625?via=sd

برداشت مطالب سایت تنها با ذکر نام کامل وبسایت و آدرس اینترنتی مجاز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *