کاربرد و ابداع الیاف حساس به لمس در‌ منسوجات الکترونیکی

ما بصورت روزمره از صفحات لمسی استفاده می کنیم، اما حالا پژوهشگران نخ های حساس به لمس را توسعه داده اند که می تواند در ابزار های الکترونیکی کاربرد داشته باشد. این الیاف میکروسکوپی نرم ، قابل کشش ، قادر به تشخیص لمس شدن ، قابل فشردن و تاب داده شدن، هستند که می تواند در انواع ابزار های الکترونیکی و پوشاک هوشمند بکار برده شوند.

الیاف ایجاد شده در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی از یکسری رشته های بسیار نازک از پلیمر لوله مانندی با یک آلیاژ فلز مایع از گالیوم یوتکتیک و ایندیم (EGaIn) ساخته شده است همچنین رشته ها دارای چند صد میکرون قطر، و فقط کمی ضخیم تر از یک تار موی انسان هستند. برای ایجاد این الیاف همانگونه که در فیلم نیز نشان داده شده است(دانلود فیلم) سه رشته بصورت مارپیچ کنار هم قرار می گیرند. هر یک از لوله ها از آلیاژ فلز مایع به درجات مختلف پر شده است – یکی به طور کامل پر شده است، یکی ،دو سوم آن  و یکی دیگر فقط یک سوم از آن پر شده است.

عکس العمل الیاف بدست آمده در مقابل لمس شدن همانی است که صفحات لمسی گوشی های هوشمند با ظرفیت خازنی یا قطعات الکترونیکی نسبت به لمس شدن نشان می دهند. این کارکرد به این دلیل است که دو طرف هادی برق بوده و توسط یک عایق از هم جدا می شوند و در مورد گوشی تلفن همراه ،صفحه نمایش نقش عایق را دارد و در مورد این نوع الیاف جدید انگشت شما و آلیاژ فلز مایع هادی جریان و لوله های پلیمری بعنوان عایق عمل می کنند.

با لمس کردن و  دست زدن به بخش های مختلف صفحه نمایش لمسی ، عملیات های مختلف بر روی دستگاه تلفن همراه ترجمه می شود.با همین ذهنیت دست زدن به بخش های مختلف ازالیاف نیز می تواند بر اساس بسیاری از رشته های حاوی آلیاژ فلز ،در یک بخش خاص از آن ،الیاف تولید سیگنال های مختلف الکترونیکی می کند.

در موارد مشابه ما الکترونیک تکستایل ها یا به عبارت بهتر منسوجات الکترونیکی را با جوهر های رسانا و نانو سیم های نقره را تجربه کرده بودیم اما استفاده از فلز مایع مورد جالب و جدید دیگری است و نکته جالبی که مایکل دیکی، استاد مهندسی شیمی و بیومولکولی بدان می افزاید نقش تعداد تاب در الیاف است که می تواند بعنوان خازن عمل کند.
وی در ادامه می افزاید : نکته و مزیت حسگر ما این است که از مواد الاستیک ساخته شده و بنابراین می تواند 100 برابر بیشتر  نسبت به موارد موجود تاب داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *