کاربرد نانو الیاف در باند زخم

کاربرد نانو الیاف در باند زخم

پوست اولین بخش بدن است که از نفوذ بیماری و عفونت به داخل بدن جلوگیری می کند. در صورت آسیب دیدن پوست در اثر جراحت ٬اگرچه پوست می تواند خود به خود ترمیم شود گاهی نیاز به درمان پزشکی دارد. زخم بندی و مرهم گذاری روشی ترمیم برای پوست آسیب دیده از طریق جراحت است .نانو الیاف الکتروریسی  قابلیت های زیادی زیادی برای زخم بندی دارند . باند زخم مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  1. خصوصیات مکانیکی بالا و یکنواخت
  2. قابلیت نفوذ پذیری بالا
  3. محافظت از جراحت در برابر عفونت
  4. قابلیت جذب مواد ترشح شده
  5. نداشتن درد برای بیمار و راحتی در برداشتن از محل زخم
  6. مرطوبت نگه داشتن محیط

هدف از ایجاد باند زخم ایجاد یک ساختار ایده آل متخلخل است که مانع خوبی باشد . برخی از مطالعات نشان داده است که فیبروپلاست های پوستی که روی پلیمرهای مصنوعی زیست سازگار و ماتریس نانولیفی طبیعی کاشته می شوند

٬ چسبندگی سلول و تکثیر آن و تشکیل ماتریس فوق سلولی درون ماتریس را حمایت می کنند.

نانو الیاف پولی یورتان به دلیل خواص خوب مانع بودن و قابلیت نفوذ اکسیژن اغلب برای باند زخم استفاده می شوند . قابلیت نفوذ آب نیز از این جهت که خشک شدن زخم روی ندهد ٬ دارای اهمیت است.نانو الیاف کولاژن خاصیت التیام بخشی خوبی دارند . پایداری ابعاد لایه نانوالیاف الکتروریسی شده کولاژن را می توان با بر قراری پیوند عرضی افزایش داد تا به عنوان باند زخم قابل استفاده باشد.

برخی از پلیمرهای مصنوعی مورد استفاده در داربست های پزشکی نیز قابلیت استفاده در زخم بندی ها را دارند. از تجمع پلیمرهای طبیعی و مصنوعی یک لایه مطلوب فیبروپلاست تشکیل می شود. پلی کاپرولاکتون (PCL)  زیست تخریب پذیر که با کولاژن پوشش داده شده است٬ قابلیت زیادی برای ترمیم بافت دارد.همچنین با توجه به نسبت سطح به حجم بالا٬ سطح وسیعی برای اتصال سلول فراهم می کند.

کولاژن سنتز شده با فیبروپلاست سبب بهبود اتصال کراتینوسیت ها به سطح پوست مصنوعی می شود. در واقع حضور فیبرو پلاست ها در سطح پوست های مصنوعی که منجر به آزاد سازی سیتوکین ها می شود ٬ سبب حمله به بافت زخمی می شود و به سرعت بافت پوست جدید را به وجود می آورد . فیبروپلاست های پوستی با عبور از حفره های کوچک لایه الکتروریسی شده به ماتریس وارد می شوند. هنگامی که سلول ها به سمت بیرون حرکت می کنند و به الیاف فشار می آورند ٬ سبب افزایش قطر روزنه ها می شوند. از طرفی الیاف نیر مقاومت کمی را از خود در برابر حرکت سلول ها نشان می دهند. لذا ساختار دینامیکی الیاف سبب تنظیم اندازه حفره ها مطابق سلول ها می شود و سلول ها در درون ماتریس های نانوالیاف رشد می کنند و در حین بهبود جراحت ٬ شکل لایه ای از پوست را به خود می گیرند.

منابع :
نگرشی بر اصول و فناآوری تولید نانو ساختار های لیفی / احمد شوشتری ٬ مهدی حسن زاده ٬ کمیل نصوری ٬ هادوی مقدم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *