ژئوتکستایل

ژئوتکستایل Geotextile
ژئوتکستایل ها منسوجات صنعتی هستند که در مهندسی عمران و هیدرولیک استفاده می شوند. پیشرفت و کاربرد ژئوتکستایل ها در بیست سال اخیر شدیدا افزایش یافته است. پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی استر و پلی آمید موادی هستند که در ژئوتکستایل استفاده می شوند. بعضی کاربردهای پارچه های ژئوتکستایل در پارچه غشا در شبکه فاضلاب کارخانجات، استخرهای شنا، تصفیه آب آشامیدنی و زباله دانی ها می باشد.

اغلب نخ های پلی پروپیلن 550 الی 3300دسی تکس در منسوجات بافته شده ژئوتکستایل، کاربرد دارند اما بعضی اوقات از نخ های مونوفیلامنت نیز استفاده می شود. کاربرد اصلی ژئوتکستایل ها در مهندسی عمران، برای تفکیک، تقویت، فیلتراسیون و زه کشی است. ژئوتکستایل ها برای جداسازی دو ماده ی جامد اما با مواد اولیه ی متفاوت (مثل شن و سنگ خرد شده) بسیار مناسب هستند. خاک از لحاظ فشردگی عالی است اما مقاومت کششی ضعیفی دارد. از این رو، از آنجائیکه ژئوتکستایل های بافته شده مقاومت کششی بالایی دارند، برای تقویت خاک مناسب اند.

در صورتیکه منسوجات بی بافت ژئوتکستایل به درد مستحکم کردن خاک نمی خورند ژئوتکستایل ها باید برخی خصوصیات مکانیکی، هیدرولیکی و پایایی داشته باشند. مهم ترین ویژگی های مکانیکی ژئوتکستایل ها مربوط به ابعاد سطحی آنهاست مانند: ضخامت، مقاومت کششی و مقاومت در برابر پارگی از خصوصیات مهم هیدرولیکی، نفوذ پذیری، گذردهی جریان سیال از عرض و متن پارچه می باشد. ژئوتکستایل ها باید در مقابل اشعه ماورابنفش، مواد شیمیایی و اثرات بیولوژیکی مانند قارچ و کپک مقاوم باشند. این محصولات را ترجیحا در بیشترین عرض ممکن می بافند. برای تولیدات بالا، این ماشین های بافندگی پروژکتایل با عرض 540 سانتی متر و حداکثر توان پودگذاری 1200 متر در دقیقه استفاده می شوند. ماشین های پروژکتایل خاصی با عرض 12 متر برای این منظور تولید می شوند. سرعت و توان پودگذاری این ماشین ها به نمره نخ، کیفیت نخ، نوع بافت و عرض کار بستگی دارد. نخ های تار و پود باید تابدار باشند تا در فرآیند کار مشکلی به وجود نیاید. اگر از نخ پود بدون تاب استفاده شو، به تجهیزات weft sealing نیاز است تا از کم شدن فیبریل ها جلوگیری کند. استفاده از نخ های بدون تاب منجر به بهبود خصوصیات پوششی می شود و بر روی نفوذپذیری پارچه موثر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *