پیراهن هایی که با تغییر طرحشان شمارا به وجود آلودگی آگاه میکنند

پیراهن هایی که با تغییر طرحشان شمارا به وجود آلودگی آگاه میکنند

آلودگی هوا یک نگرانی جهانی است که راه های خلاقانه ایی برای تشخیص آن در حال توسعه است که میتوان به سنسورهای گوشی های هوشمند که آلودگی را مانیتورینگ می کنند ٬ کبوترهایی که با سنسور بر آلودگی نظارت می کنند اشاره کرد.
در حال حاضر یک طراح در شهر نیویورک پیراهن هایی تولید کرده که در برخورد با آلاینده ها طرح سیاه و سفید آن تغییر می کند . اما این لباس ها ارزان نیستند !
پیراهن های Aerochromics توسط نیکولاس بنتل طراحی شده است.وی در آزمایشگاه تحقیق و توسعه خود سه پیراهن تولید کرده است که هر دام به یک آلودگی واکنش نشان می دهد ؛
آلودگی در اثر منوکسید کربن ، حضور رادیو اکتویته در محیط و وجود گرد و غبار در محیط.

در لباسی که به منوکسید کربن حساس است نمک شیمیایی بکار رفته است. هنگامی که تی شرت منوکسید کربن دریافت میکند بخش سفید طرح که آغشته به نمک است با از دست دادن یک مولکول اکسیژن ،کاهش یافته و این باعث می شود طرح سیاه و سفید تی شرت تغیر کند . هنگامیکه در محیط سالم و هوای پاک قرار بگیرید نمک از هوا یک اکسیژن دریافت کرده (اکسایش) و به خودی خود طرح سفید دوباره آشکار گردد.

تی شرت حساس به آلودگی گرد و غبار با دو سنسور کوچک یکی در جلو و دیگری در پشت پیراهن مجهز شده است.هنگامی که سنسورها به آلودگی هایی مانند ذرات گرد و غبار ، دوده و دود برخورد کنند یک میکرو کنترلر کوچک جاسازی شده در یقه پیراهن سیگنال هایی را به بخشی میفرستد که شروع به ایجاد حرارت کنند زمانی که Patch ها شروع به گرم شدن می کنند رنگ مشکی تی شرت تغییر یافته و نقاط دایره ایی سفید رنگ بروی آن ظاهر می شود.

بنتل می گوید پیراهن سوم حساس به مواد رادیو اکتیویته است که با توجه به یک فرآیند شیمیایی رنگ سفید آن زمانی که در معرض پرتو گاما یا الکترون تابشی برخورد میکند به سیاه تغییر میکند اما این تغییر بازگشت پذیر نبوده و نمیتوان تی شرت یا پیراهن را بعد از در معرض پرتو رادیو اکتیویته قرار گرفتن به حالت اولیه باز گرداند.

ایده عملی شده بنتل یک پرو›ه هنری است که خواستار توجه به آلودگی های محیط زیست است و البته در این میان قیمت پیراهن های طراحی شده او ارزان نیست و تا قیمت 650 دلار نیز می رسد.

دانلود فیلم

2 دیدگاه برای «پیراهن هایی که با تغییر طرحشان شمارا به وجود آلودگی آگاه میکنند»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *