پوست دومی که سربازان را از عوامل بیولوژیکی و شیمیایی محافظت میکند

دانشمندان در آزمایشگاه بین المللی Lawrence Livermore موفق به ساخت مواد فوق تنفس پذیر شدند که سربازان را در مقابل تهدیدات بیولوژیکی و شیمیایی محافظت میکند. این مواد جز اولین راه ها برای لباس های هوشمند آینده است که می تواند با خطرات شیمیایی زیست محیطی مقابله کند.همچنین تنفس پذیر بودن منسوج های محافظتی یک نیاز حیاتی برای جلوگیری از گرما ، استرس و خستگی کارکنان نظامی برای انجام ماموریت در محیط های آلوده است.
لباس های محافظتی حال حاضر سنگین بوده ، تنفس پذیر نیستند و همه نیاز های محافظتی را برآورده نمی کنند بنابراین در برابر خیلی از تهدیدات بصورت منفعل عمل میکنند.
از این رو تیم پژهشی LLNL غشاهای پلیمری انعطاف پذیر با نانو لوله های کربنی CNT به عنوان کانال های و منافذ رسانا رطوبتی ساخته اند که اندازه این منافذ کمتر از 5 نانومتر و به عبارت دیگر 5000 برابر کوچکتر از عرض یک تار موی انسان است.
ناک بویی ، نویسنده مقاله می گوید : نرخ تبادل بخار آب در پارچه های ساخته شده از نانو لوله های کربنی در حال پیشی گرفتن از انواع تجاری آن مانند GoreTex است.
همچنین منافذ بسیار کوچک منسوجات ارایه شده همچنان که تنفس پذیری را ممکن میسازد از عوامل و تهدیدات بیولوژیکی نیز جلوگیری نموده چرا که تهدیدات بیولوژیکی مانند باکتری یا ویروس از اندازه منافذ بزرگتر بوده و معمولا معادل با 10 نانومتر هستند.با این حال برخی از تهدیدات شیمیایی ممکن است دارای ذرات کوچکتر از 5 نانومتر باشند که دانشمندان برای پاسخ گویی به این تهدید از مواد شیمیایی برای کوتینگ منسوج استفاده کرده اند.
این مواد شیمیایی محافظ لایه به لایه برای منسوج ایجاد کرده ، بطوریکه در برابر عوامل تاول زا ، عواملی چون بمب های شیمیایی اعصاب GD و VX، سمومی مانند انتروتوکسین استافیلوکوکی و هاگ های بیولوژیکی مانند سیاه زخم مقاومند.

More information: Ngoc Bui et al. Carbon Nanotubes: Ultrabreathable and Protective Membranes with Sub-5 nm Carbon Nanotube Pores (Adv. Mater. 28/2016), Advanced Materials (2016). DOI: 10.1002/adma.201670197

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *