پلی استر رنگرزی شونده با رنگزاهای کاتیونیک

پلی استر رنگرزی شونده با رنگزاهای کاتیونیک: CD-PET(cationic dyeable polyester)

پلی استر رنگرزی شونده با رنگزاهای کاتیونیک یک نوع خاصی از پلی استر می باشد که با تغییر در روند پلیمریزاسون پلی استرهای معمولی ساخته می شود.‌ این نوع پلی استر از مولکول های  5-Sulphophthalic acid ساخته شده اند شود تا بتوان آن را با رنگزاهای کاتیونیک رنگرزی کرد و شفافیت های بالایی با این روش رنگرزی حاصل می شود. دمای انتقال شیشه این این نوع الیاف پلی استر حدود 10 درجه پایین تر از الیاف پلی استر معمولی می باشد. (85-70درجه) و سرعت انتشار رنگزا در داخل الیاف در جه حرارت پایین افزایش پیدا می کند.

این تغییرات با اصلاح در پلیمر پلی استر به وجود می آید و مزایایی نیز در تولید و مصرف نهایی ایجاد می کنند. این نوع پلی استر را می توان در درجه حرارت پایین 100 درجه بدون استفاده از کریر رنگرزی کرد. از دیدگاه مصرف کننده نهایی ثبات شستشویی، ثبات در برابر عرق بدن و نیز سابلیمیشن بهبود پیدا می کند، زیرا پیوند بین الیاف پلی استر و رنگزای کاتیونیک، شیمیایی می باشد و در نتیجه از حبس فیزیکی در روش معمولی رنگرزی پلی استر قوی تر می باشد.

این خواص ویژه، به طور قابل توجهی بر روی عملکرد پلی استر 100% تاثیر می گذارد  و نیز امکان را فراهم می سازد که پلی استر را  با سایر الیافی که امکان رنگرزی انها در 130 درجه نبود  مثل: پشم، ابریشم، اکریلیک و الیاف الاستومری (لایکرا) ترکیب کرد و رنگرزی را در دمای پایین تر انجام داد.

تولید پلی استر رنگرزی شونده با رنگزاهای کاتیونیک:

کوپلیمریزه کردن یک کمپوند  ایزو فتالیک اسید که شامل یک گروه سولفونیک اسید باشد استفاده از رنگزاهای کاتیونیک را برای رنگرزی الیاف استیپل و فیلامنت پلی استر ممکن می سازد. به طور کلی رنگزاهای کاتیونیک یا بازیک شامل گروه های آمین یا آمونیوم یا هیتروسیلیک نیتروژن چهارتایی هستند. رنگرزی  CD-PET به صورت تبادل یون می باشد. یون کاتیون سدیم لیف پلی استر اصلاح شده با یون بزرگتر از رنگزا جایگرین می شود و یون های سدیم وارد حمام رنگرزی می شوند. بنابراین الیاف پلی استر اصلاح شده با رنگزای کاتیونیک کمپلکس تشکیل می دهند. شیمی تولید پلی استر CD-PET بسیار پیچیده می باشد. دلیل مشکل بودن آن خواص اسیدی Na-SIPA است.

بنابراین بعد از اضافه کردن این نمک به صورت مستقیم به PET در مرحله ی استری کردن باعث می شود DEG دی اتیلن گلایکل به یک سطح بالاتر برود زیرا تشکیل اتر کاتالیز-اسید است. علاوه بر این خاصیت اسیدی، تراکم Tio2 را افزایش می دهد. در نتیجه فرآیند ریسندگی پلی استر مشکل می شود و نقطه ذوب آن بیش از حد پایین می آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *