پروسه نوین رنگرزی دنیم

شرکت لی و والمارت از جمله سرمایه گذاران تولید جین به روش رنگرزی فوم هستند. این تکنولوژی جدید در رویدادی بنام Indigo Mill Designs که توسط مرکز تحقیقات الیاف و بایو پلیمر تک در دانشگاه تگزاس برگزار شده بود ، معرفی شد.
رنگرزی نخ به روش فوم یک تکنولوژی جدید است که گفته می شود سازگارترین روش با محیط زیست و مقرون به صرفه ترین است.با این حال در گذشته این روش به دلیل واکنش ندادن رنگ ایندیگو با اکسیژن هوا محدود شده بود.در همین راستا راه حل IMD’s IndigoZero solution که در دانشگاه تگزاس تک توسعه یافته است، ادعا می شود منجر به کاهش آب مصرفی و صرفه در مصرف انرژی تا 90٪ می شود.علاوه بر این در فرآیند رنگرزی فوم استفاده از مواد شیمیایی نسبت به روش های معمول کاهش می یابد.

پژوهشگر Sudhakar Puvvada می گوید : یک کارخانه تولید پارچه بزرگ، میلیون ها گالن آب را هر روز برای رنگ آمیزی دنیم استفاده می کند که نوآوری IMD می تواند این میزان مصرف آب و انرژی مورد نیاز برای رنگرزی و تصفیه فاضلاب را کاهش دهد.همچنین ادعا می شود این روش ضایعات پارچه را نسبت به روش های معمول کاهش می دهد.
پیش بینی می شود که حتی اگر این طرح تنها توسط تامین کنندگان پارچه جین یعنی Wrangler و Lee در آمریکا اجرا شود، این فناوری می تواند تا سالانه 8 میلیارد لیتر آب صرفه جویی کند، که برابر است با مقدار آب مصرف شده توسط 70،000 آمریکایی در هر سال.

مزایای این روش

سرعت فرایند رنگرزی می تواند چند برابر می شود.
جذب رنگ و ثبات رنگ به میزان قابل توجهی بهبود می یابد.
مصرف آب و انرژی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
فضای مورد نیاز برای رنگرزی کاهش می یابد ونیاز به استفاده از ترکیبات گوگردی نیست.
تصفیه پساب مصرفی راحتتر و کم هزینه تر انجام می شود.
این تکنولوژی منجر به جذب بهتر رنگ شده،درنتیجه ثبات و کیفیت رنگ افزایش می یابد. به طور خلاصه، مزایای زیست محیطی به طور همزمان با کاهش قابل ملاحظه هزینه و بهبود کیفیت به وجود می آید و این تکنولوژی ممکن است تاثیری انقلابی بر تولید جین داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *