پارچه ی دنیم مشابه گردبافی

پارچه ی دنیم که ظاهر آن مشابه پارچه ی گردبافی می باشد. این پارچه به همان روشی که دنیم تولید می شود ساخته شده است. الیاف پنبه ریسیده شده، با ایندیگو رنگرزی شده و در نهایت بافته می شود. الیاف پلی استر و الاستان به پنبه اضافه می شود تا انعطاف پذیری آن افزایش پیدا کند. اگرچه در حقیقت از لحاظ تکنیکی این یک پارچه ی بافته شده معمولی می باشد اما نسبت به پارچه های دنیم معمولی احساس کشبافی بیشتری دارد و در نتیجه زیردست آن نرم تر و راحت تر می باشد.

پارچه ی تاری پودی و کشبافی به عنوان یک قاعده ی کلی کیفیت های مختلفی دارند. پارچه های تاری پودی مثل دنیم، گاباردین، پوپلین و …. بیشتر تمایل به ثابت بودن دارند و نسبت به پارچه های کشبافی سفت تر می باشند. به عبارت دیگر پارچه های کشبافی انعطاف پذیر هستند و در هر دو جهت عمودی و افقی کشش دارد حتی اگر در ان از  الیاف الاستان استفاده نشود.

در پارچه ی دنیم کشبافی نخ تار شامل نخ های سخت می باشد و نخ های الاستان با آرایش از پیش تعیین شده ای  به گونه ای قرار گرفته اند که یک یا دو نخ سخت به صورت متناوب با یک یا دو نخ الاستان مرتب شده اند. نخ های الاستومریک جمع شدگی (شرینکیج) بیشتری نسبت به نخ های سخت دارند.

نخ های سخت که بخش های زیرین و بالایی را تشکیل می دهند، بخش های زیرین طوری تشکیل داده شده اند که نخ های سخت در امتداد طول  پشت نخ های تار عبور داده شده اند و بخش های حلقه را تشکیل می دهند. بخش های رویی طوری تشکیل داده شده اند که نخ های سخت در امتداد مقابل نخ های تار عبور داده شده اند و بخش های اتصال را تشکیل داده اند. افکت های ایجاد شده از طریق این ساختار باعث شده تا دنیم به عنوان یک پارچه ی محبوب و مد روز مشابه کشباف در صنعت پوشاک تبدیل شود.

کاربردها

پارچه ی دنیم مشابه کشبافی کاربردهای متنوعی صنعت پوشاک دارد. پارچه ی جین در پوشاکی مشابه شلوار، جلیقه،شلوارک، کت و …استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *