نسل نوین پوشاک الکترونیکی با مواد الاستومری نرم

پنسیلوانیا – محققان در دانشگاه کارنیگی ملون در پیتسبورگ موفق به ساخت یک نوع جدید از مواد کامپوزیت الاستیک رسانا شدند که می تواند به پراکندگی گرما از مواد الکترونیکی انعطاف پذیر جاسازی شده کمک کند.گفته می شود این فناوری موفقیت بزرگی برای دست یابی به مواد نرم منعطف الکترونیکی است که می تواند در لباس های ورزشی ، صنایع پزشکی و حمل و نقل کاربرد گسترده ایی داشته باشد.

مواد جدید بنام Thubber شامل یک الاستومر نرم غیر سمی است که فلز مایعی درون آن بصورت معلق قرار دارد و زمانیکه در دمای اتاق کشیده می شود تا 6 برابر طول اولیه خود می تواند کش بیاید و مواد فلزی میتواند به حالت سوسپانسیون در سراسر آن انتقال یابد که این بدان معناست که می توان بطور موثر گرما را اجزای الکترونیکی جاسازی شده توسط این ماده انتقال داد. با وجود این ، این مواد عایق الکتریکی هستند ازینرو از این مواد جدید می توان در برنامه های کاربردی بسیاری بهره برد مانند لباس های ورزشی درخشان برای دونده ها و ساخت لباس های گرم کننده موضعی برای درمان آسیب دیدگان .

از سوی دیگر به گفته کرمل مجیدی استادیار مهندسی مکانیک ؛ ما ترکیبی از هدایت حرارتی بالا و انعطاف پذیری را داریم که به ما قابلیت پراکندگی حرارتی سریع را می دهد که همین امر می تواند ما را در برنامه های کاربردی مانند محاسبات پوشیدنی و رباتیک نرم که نیاز به انطباق مکانیکی و قابلیت کشش بحرانی توامان دارد ، یاری رساند. نکته دیگر آنکه در زمینه رباتیک انعطاف پذیر میتوانیم از این ماده جدید بعنوان عضلات مصنوعی برای ساخت رباتهایی که از محیط زیست الهام گرفته شده اند بهره ببریم.
همانگونه که در همین رابطه پژوهشگران موفق به ساخت ماهی رباتیک نرم با دم مصنوعی شدند که می تواند بدون استفاده از موتور یا چرخ دنده با مواد جدید همانند عضله مصنوعی در آب شنا کند.

همچنین پیشتر مواد ساخته شده سفت و سخت بودند که تنها قابلیت انتقال یا پراکندگی حرارت را داشتند اما ساخت این نوع مواد نوید دهنده نسل جدید پارچه های سبک و الکترونیکی است. این پروژه بودجه ایی را از سوی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا ، ناسا و اداره تحقیقات ارتش دریافت کرده است.

Source: Proceedings of the National Academy of Sciences 2017
Authors: Bartlett, M. et al. (Department of Mechanical Engineering at Carnegie Mellon University)
Publication Date: February 2017 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *