نانو الیاف چوب ؛ قوی تر از تار عنکبوت

تار (ابریشم)عنکبوت مدتهاست که عنوان قوی ترین مواد طبیعی را حفظ کرده است، بنابراین دانشمندان تلاش کرده اند آن را به کار گیرند، تقلید کنند و حتی در سال های آینده آن را بهبود دهند.ازینرو در حال حاضر، محققان در موسسه فناوری KTH رویال، یک بیومواد جدید را از نانو الیاف چوبی ساخته اند که رکورد و عنوان قدرتمندترین لیف را از تار عنکبوت می گیرد.
چوب یکی از مواد محکم طبیعی است اما این بدان معنی نیست که نتوان آن را بهتر از آنچه که هست کرد.محققان اخیرا این مواد را “متراکم” ساخته اندتا آنچه را که آنها “چوب فوق العاده” نامیده اند، و ادامه کار قبلی از تیم KTH است را به عنوان الیاف چوبی قوی تر از فولاد معرفی نمایند.

کلید هر دو کار قبلی و فعلی KTH چیزی است که به عنوان نانو فیبریل های سلولز (CNFs) شناخته می شود. این الیاف کوچک به هم می پیوندند تا دیوارهای سلولی چوب را قوی و سخت سازند، و کار کردن در مورد چگونگی جمع آوری آنها در نانومواد، به تیم کمک کرده تا مواد قویتری را ایجاد کنند. محققان بدین منظور از یک تکنیک مونتاژ با کمک جریان استفاده کردند که حاوی کانال نانوفیلترهای با عرض یک میلی متر در آب است.جریان آب دیونیزه شده و pH پایین به CNF ها کمک می کند تا در جهت درست قرار گیرند و بصورت خود سازمانیافته بصورت بسته بندی شده و محکم قرار بگیرند.مواد حاصل از آن ؛ قوی، سفت، سبک وزن و به اندازه کافی برای استفاده عملی بزرگ است،آنچنان که تیم پژوهشی می گوید قوی ترین biomaterial تا به حال ساخته شده است.
دانیل سودربرگ، نویسنده این تحقیق می گوید: “نانو الیاف زیستی ساخته شده در اینجا هشت برابر سخت تر و دارای نقاط قوت بیشتری نسبت به الیاف ابریشمی عنکبوت هستند که معمولا به عنوان قوی ترین مواد زیستی محسوب می شوند.” “استحکام ویژه آن بیش از فلزات، آلیاژها، سرامیک و الیاف شیشه ای است.”
در اعداد، تیم سختی کششی ماده را 86 گیگاپاسکال اندازه گیری کرد و استحکام کششی آن به 1.57 گیگاپاسکال رسید.محققان می گویند این تکنیک می تواند برای ساخت مواد سبک و سنگین برای ساخت هواپیماها، اتومبیل ها، دوچرخه و مبلمان استفاده شود. همچنین این تکنیک می تواند به تجمع دیگر نانولیف ها مانند لوله های کربنی کمک بکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *