منسوجات پوشیدنی جدید با ابریشم و نانو تکنولوژی

کلکته – دانشمندان موسسه فناوری هند IIT در Kharagpour اعلام کردند ترکیبی جدید بر اساس پروتئین ابریشمی که می تواند در پارچه های پوشیدنی استفاده شود را توسعه داده اند.محققان دریافتند که فیبرین اصلاح شده -پروتئین نامحلول در ابریشم طبیعی – همراه با طلا و اکسید روی ، امکان توسعه سریع ابزارهای ذخیره سازی پوشیدنی هوشمند مبتنی بر منسوج را برای استفاده در زمینه های مختلف مانند بخش های دفاعی و پزشکی فراهم میکند.
لارو پروانه ابریشم بانام علمی Bombyx mori ( کرم ابریشم) بزرگترین تولید کننده ابریشم در سطح جهان است که باعث می شود فیبرین ها دارای مقاومت مکانیکی ، سختی، پایداری حرارتی و سازگاری زیست محیطی باشند.
این فیبرین ابریشمی به عنوان یک آشکارساز عکس ترکیبی تبدیل شده است که دانشمندان در این پروسه از نانو ساختار های اکسید روی بروی نانوذرات طلا جاسازی شده در ابریشم طی یک فرآیند ترکیبی از الکترونیک ، نور و منسوج برای ذخیره سازی داده ها استفاده کرده اند.
آشکار ساز عکس با تبدیل سیگنال های نور به ولتاژ یا جریان کار میکند و پروتیین فیبرویین ابریشم اصلاح شده را قادر می سازد داده ها را ذخیره و نور در هر دو طیف فرا بنفش و مرئی مشاهده کند. گفته می شود این ماده هیبرید جدید دارای حساسیت بیشتر و دامنه تشخیص بهتری نسبت به تراشه سیلیکون است.
مدیر مرکز علوم پایه در کلکته در این رابطه افزود : این خواص به دلیل ترکیبی از فیبرین ابریشم و اکسید روی نیمه رسانا در حضور نانو ذرات طلا است.
برای استفاده از فیبرین ابریشمی در تکنولوژی پوشیدنی، دانشمندان به جای یک تراشه سیلیکونی رایج، اکسید روی را به عنوان ماده نیمه هادی مورد استفاده قرار دادند. در حالی که 95 درصد از سیستم های تجاری الکترونیکی از تراشه سیلیکون برای خواص سفت و سخت خود استفاده می کنند، تیم Kharagpur برای انعطاف پذیری آن ،از اکسید روی تعبیه شده در ابریشم استفاده کرده است . علاوه بر این، تحت فشار مکانیکی، اکسید روی تولید انرژی الکتریکی می کند و استفاده از انرژی جنبشی برای سوختن انرژی الکتریسیته منتشر شده توسط فیبرین ابریشم برای استفاده از آن در تکنولوژی پوشیدنی حیاتی است.
ازینرو تصور می شود این خاصیت برای دستگاه های self-powered در بخش دفاع ، به خاطر خواص ذخیره سازی آن برای مدت زمان طولانی به پرسنل مسلح در مکان های دور دست می تواند کمک کند.
تکنولوژی پوشیدنی ساخته شده از فیبرین ابریشمی نیز می تواند در سیستم AmbuSens IIT استفاده شود که به پزشکان اجازه می دهد تا از راه دور ضربان قلب، دمای بدن و فشار خون بیمار را کنترل کنند.
این مطالعه در مجله نانو تکنولوژی توسط Narendar Gogurla و Subhas C. Kunduو همکاران انتشار یافته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *