لزوم ممنوعیت استفاده از مواد سمی در صنعت نساجی

تحقیقات Greenpeace مواد شیمیایی را که در تولید لباس از جمله در چین استفاده می شود را مورد بررسی قرار داده است. پوما، نایک و آدیداس موافقت کردند که مواد شیمیایی سمی را حذف کنند، اما می توانیم انتظار داشته باشیم دیگران به این پروژه بپیوندند؟

موسسه Greenpeace با موادی چون (Nonylphenol Ethoxylates(NPE نونیل فنول اتوکسیلاتها به شما برخی از اسرار مد واقعی را نشان میدهد و به شما اجازه می دهد تا در مورد چگونگی استفاده از آن در دهه های آینده تغییر رویه دهید. تحقیقات Greenpeace نمونه های لباسهایی را جهت بررسی حضور مواد شیمیایی سمی مورد آزمایش قرار داده است و یک مشکل صنعتی خطرناک را یافته است.
آزمایشات آزمایشگاهی نشان داد که 14 پوشاک از 15 برند جهانی که در 17 کشور مختلف خریداری شده بودند، شامل مواد شیمیایی nonylphenol ethoxylates بودند. این NPE ها(که در برخی مواد تعاونی نساجی بکار می روند)، همانطور که شناخته می شوند، در آب به مواد سمی، ناپیوسته و تضعیف کننده هورمون ها – تبدیل شده و آلودگی ماهی ها، حیات وحش و مردم – را باعث می شود که اغلب بیشترین تاثیر را در رودخانه های واقع در نزدیکی کارخانجات تولید پوشاک دارند.


برخی از تأثیرات آلودگی رودخانه های سمی در روستاهایی که کارشان ماهیگیری است و جوامع دیگر که در مسیر ررودخانه های گذرنده از چین هستند و سایر نقاط دیگری که زندگی می کنند واقعا حیرت انگیز هستند، اما اکثر آلودگی ها تنها به آن منطقه محدود نبوده و به سایر کشورها نیز صادر می شوند، تنها کافیست لباسی را که از مواد مضر مانند NPE در پروسه رنگرزی و تولید آن شده را خریداری کنید به کشور خود ببرید و پس از مصرف لباستان را بشویید تا این مواد همراه با آب مصرفی حاصل از شستشو وارد رودخانه ها محل زندگی شما شوند.

استفاده از آب تمیز یک قانون جهانی است

سال 2010 سازمان ملل متحد در در اعلامیه جهانی حقوق بشر رای به دسترسی به آب پاک برای همه را داد. این اواخر علاوه بر لیستی که حقوق بنیادین ما را تعریف می کند احتمالا به عنوان بسیاری از مردم شگفت زده می شوید، که وقتی اعلامیه حقوق بشر در سال 1948 تصویب شد، هیچکس سناریویی را پیش بینی نمی کرد که در آن بسیاری از کشورها در دسترسی به تمیز آب در نقطه ی بحرانی قرار گیرند. با این حال، در سال 2011، در حدود یک میلیارد نفر در این سیاره که از حقوق جهانی برخوردارند با مشکل آب مواجه بوده و برخی از صنایع، از جمله صنعت نساجی،مشکلاتی را به مشکل آلودگی آب جهانی نیز افزوده شده است.

به همین دلیل Greenpeace در حال مبارزه برای پاکسازی صنعت و به تبع آن، رودخانه ها و آبراه ها آلوده در کشورهای تولیدی مانند چین است. آیا می دانید که تا 70 درصد از رودخانه ها، جریان ها و مخازن تنها در چین آلوده هستند؟
در ضمن این مقاله نویسنده تامارا استارک، ابراز خرسندی میکند که ؛ در ضمن، ما به اندازه کافی خوش شانس هستیم که در کشوری زندگی کنیم که در آن تلاش هایی برای پاکسازی محیط زیست انجام شده است، بنابراین استفاده از این مواد شیمیایی سمی در تولیدات پوشاک در اتحادیه اروپا ممنوع است. بنابراین این تحقیقات بسیار مهم است، زیرا نشان می دهد که میزان آلودگی سمی که صنعت ایجاد می کند، یک مشکل در سطح جهانی است. با توجه به سطوح بالای توجه به چین به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده در جهان، مصرف کنندگان به راحتی می توانند فکر کنند که فرایندهای تولید ضعیف تنها به چین محدود می شود یا تنها به 1 یا 2 کشور دیگر.

جالب است بدانید گزارش خالص شستشو این واقعیت را مطرح می کند که در لباس های ساخته شده در چین، بنگلادش، ویتنام و یا هر یک از 9 کشور دیگر که پوشاک آنها مورد آزمایش قرار گرفته است،به احتمال زیاد از مواد شیمیایی سمی در تولید آنها استفاده می شود. از اینرو ما مارک های جهانی مانند Puma، Nike و H & M را به چالش کشیدیم تا خطوط پوشاک خود را عاری از مواد سمی بکنند.

حداقل برخی از شرکت های پوشاک این پیام را دریافت می کنند. در طی دو هفته از گزارش ما، پوما با ما تماس گرفت و متعهد شد تا سال 2020 به طور کامل مواد شیمیایی خطرناک را از زنجیره تامین خود حذف کند و نایکی نیز به سرعت به دنبال آن رفت. آدیداس غول پوشاک ورزشی برای متقاعد ساختن بیشتر ما تلاش کرد، اما در پایان ماه اوت نیز متعهد شد تا یک برنامه عملیاتی با جدول زمانی مشخصی ارائه دهند که استفاده از این مواد شیمیایی را از بین ببرند. آنها همچنین به مصرف کنندگان پوشاک خود برای تأمین شفافیت بیشتر با جوامع محلی چالش می کنند و داوطلبانه اعلام می کنند که چه مواد شیمیایی استفاده می کنند . و این چیزی است که ما اگر بخواهیم این صنعت را تمیز کنیم فورا به آن نیاز داریم تا از رودخانه های چینی و خودمان محافظت کنیم این می تواند اولین گام برای به دست آوردن این اهداف باشد.

اما شاید مضحک باشد اگر بشنوید که – هنوز (تازمان درج پژوهش و نه ترجمه آن) – شرکت هایی مانند H & M، رالف لورن و Abercrombie & Fitch مسئولیت تمیز کردن زنجیره تامین خود را نمی پذیرند.

مسئولیت جهانی

بخشی جالب از بحث که پس از انتشار یافته های ما منتشر شد، متمرکز بر این موضوع بود که شرکت ها چه میزان باید به شهروندان واقعی پاسخ دهند.

اکثر مفسران ( شاخص مسوولیت اجتماعی شرکتی )CSR از نیاز این شرکت ها برای حفظ استانداردهای اخلاقی و زیست محیطی در بازارهایی که در آن فعالیت می کنند حمایت کردند. اما چند نفر به طور خلاصه این استدلال را مطرح کردند که مطمئنا آنها باید تنها به مقررات محلی احترام بگذارند، حتی اگر این قوانین بسیار کم باشد. این استدلال آخر، به نظر من، یکی از دفاعهای جعلی مطرح شده اس که برخی احتمالا می توانند ارائه دهند. وقتی که سلامت مردم مطرح می شود چه نوع استاندارد دوگانه ایی با قوانین محلی ! واقعا قابل دفاع است؟

بنابراین افرادی که در این کشورها زندگی می کنند حق دارند بدانند که چه اتفاقی برای آبراه هایشان می افتد، چه چیزی در هر یک از آنها تخلیه می شود و چه مسئولیت و پیامدی را در پی دارد. نیاز به شفافیت و تصمیمات اخلاقی نیز در مورد افرادی مثل من وجود دارد که در کشورهایی زندگی می کنند که در آن انواع  اقلام لباسی، که در بسیاری از آنها همچنان مواد شیمیایی خطرناک باقی مانده است ، هر روز به هزاران نفر فروخته می شوند.

در Greenpeace ما متوجه می شویم که در این بخش در حال حاضر بسیاری از خواسته های خوب وجود دارد و برخی از شرکت های پوشاک رهبری واقعی را در این زمینه نشان می دهند. نایک در حال حاضر برای حذف مواد شیمیایی خطرناک از زنجیره تامین با ما کار می کند؛ تا در این چالش سریعتر حرکت کنیم و این چیزی است که ما از دیگر شرکت ها می خواهیم انجام دهند، زیرا اگر آب واقعا یک حق جهانی باشد، ما به وضوح باید برای دیدن در دسترس بودن آب پاکیزه به آن یک میلیارد نفر که در حال حاضر دسترسی به آن ندارند، به عنوان یک چشم انداز عظیم نگاه کنیم.

امارا استارک در حال حاضر مدیر ارتباطات در Greenpeace انگلستان است و قبلا در چین به عنوان هماهنگ کننده کمپین کار می کرد.

به امید آنکه در کشورمان ایران نیز ،در جهت بهبود وضعیت صنعت نساجی و اهمیت دادن به سلامت مردم و محیط زیستمان شاهد فعالیت های حرفه ایی، اخلاق مدار و حافظ محیط زیست باشیم.

اطلاعات بیشتر:

https://theecologist.org/2015/jul/26/victory-toxic-chemical-banned-eu-textile-imports

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *