شناسایی گازهای سمی با پارچه های هوشمند

دانشمندان دانشکده دارتموث در نیوهمپشایر در حال توسعه پارچه های هوشمند هستند که می توانند حضور گازهای خطرناک را شناسایی کنند و همچنین از پوشنده لباس محافظت می کنند.
این ماده به عنوان (SOFT ،(Self-Organised Framework on Textilesشناخته شده است، که موادی انعطاف پذیر و رسانا و در عین حال متخلخل و قابل شستشو است. طبق گفته تیم Dartmouth، پارچه قادر به تشخیص گاز های سمی است. پیش بینی شده است که این مواد توسط پرسنل خدمات نظامی و اورژانس و محیط های کار خطرناک استفاده شود.

کاترین میریکا ،استادیار شیمی در دانشکده دارتموث گفت: “با اضافه کردن این پارچه ها به البسه محافظ سنسورها می توانند در مواجه با مواد سمی و خطرناک به کاربر هشدار دهند.

پارچه هوشمند با پشتیبانی حسگرهای الکترونیکی در چارچوب شناسایی فلزات آلی یا MOFs کار میکند. محققان ادعا می کنند که پارچه های نوین نه تنها می توانند این گازها را حس و شناسایی کنند بلکه قادر به جذب و فیلتر کردن سموم نیز هستند.
محققان معتقدند که تکنولوژی ساخت این نوع از پارچه های هوشمند می تواند به سیستم های دیگر گسترش یابد و تولید طیف وسیعی از پارچه های هوشمند جدید با خواص قابل تنظیم را داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *