شبیه سازی کامل منسوجات فنی

در تی شرت های جدید زیبایی ٬ نرمی و لطافت و آویزش پارچه و راحتی در پوشش مد نظر است اینها موارد معمولی است که در زمینه مد نیز به آن برخورد می کنیم اما وضعیت در مورد منسوجات فنی متفاوت است چرا که باید نیازهای خاصی را برطرف نمایند.
بعنوان مثال باند های فشاری که باید فشار خاصی را بر بافت انسانی ایجاد کنند ؛ در نتیجه خاصیت کشش در آن از مواردی است که مورد توجه است و یا موادی که برای لباس های محافظ بکار میروند باید دارای سختی خاصی بوده تا پوشنده لباس را محافظت کنند ویا منسوجات بکار برده شده برای صندلی ماشین باید با دوام باشند.
تولید کنندگان این محصولات دو عامل را مد نظر دارند : یک نوع نخ مصرفی و دوم الگوها و مش های خاص بافت که با توجه به نوع کاربرد منسوج متغیر است.
خواص مکانیکی نخ را میتوان به راحتی شناسایی کرد :
در این روش با یک دستگاه که با نیروی از پیش تعیین شده الیاف را کشیده و مقدار استحکام الیاف را اندازه گیری می شود سپس مقدار نیروی وارده توسط برنامه شبیه سازی تحلیل و داده های خروجی تعیین کننده مشخصات فنی نخ است ٬که نسبت به روش اندازه گیری پارچه آسانتر است چرا که در روش دوم پارچه بایدتولید سپس تست شود که از جهتی پر هزینه نیر میباشد.

شبیه سازی یکپارچه بجای نمونه ها :

موسسه فرانهوفر برای سازمان صنعتی ریاضیات ITWM کایزرسلاوترن آلمان روش ساده تر و روشنتری را برای بهبود خواص منسوجات ارایه داده است با عنوان «شبیه سازی رفتار مواد»
دکتر جولیا ارلیک در این رابطه می گوید : با این شیوه ما قادریم با دقت بسیار بالا خواص پارچه بسته به نوع نخ و ساختار آن را پیش بینی کنیم.از مزایای استفاده از این روش امکان بررسی انواع قابل تصور از الگوهای نخ و بررسی و تجزیه و تحلیل بهینه آن و برنامه ریزی برای استفاده بهتر از نخ مصرفی است.
و همه اینها در حالی است که بدون نیاز به بافتن منسوج و تبدیل آن به پارچه میتوان خواص مورد نظر منسوج حاصل از نخ مورد آزمایش را با تست های انجام شده بروی نخ پیش بینی و بدست آورد.
نقطه شروع آزمایش برای محققان در شبیه سازی ٬ پارامتری هایی است که دانشمندان از تولید کنندگان دریافت می کنند که به طور عمده به نخ مرتبط است.پارامترهای داده شده به برنامه قابل تغییر است و این امکان را میسر میسازد که با تغییر پارامترهایی چون کشش بتوانید نیروی وارد بر نخ و در نتیجه منسوج نهایی را پیش بینی کنید.
درنتیجه اگر تولید کننده ایی نخی را تولید کند با شبیه ساز می توانید بهترین منسوج حاصله از آن را پیش بینی و ارزیابی کنید .

منبع :
Scienscedaily

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *