ساخت گرافن با روشی جدیدتر و در عین حال ساده تر

مقدمه :
به گرافن مواد دو بعدی نیز گفته می شود به این معنا که تنها یک اتم فیلم ضخیم است. گرافیت نیز که ماده ایی شناخته شده است ٬ متشکل از تعداد زیادی از لایه های گرافن است که بروی هم قرار گرفته اند.در حال حاضر محققان آلتو می گویند ابزار مواد دو بعدی می تواند در سنسورها و الکترونیک پوشیدنی و بسیار چیز های مفید دیگر بکار رود.

بنابر پیش بینی ها گرافن از زمانی که آندره جیم و کنستانتین نووسلوف بخاطر دریافت جایزه نوبل سال 2010 برای آزمایش های خود دریافت کردند ٬ تبدیل به انقلابی در الکترونیک شده است.
گرافن با اینکه لایه ایی بسیار نازک است هادی بسیار خوبی برای برق و حرارت و همچنین بسیار با دوام است.با این حال بدون شکاف بودن گرافن کمی کاربرد آن را در برنامه های نیمه هادی محدود می کند.

در حال حاضر محققان در دانشکاه آلتو مشغول مدیریت ساخت مواد رسانای الکتریکی همراه با نوع جدید گرافن و مواد دو بعدی دیگر مانند سلنید گالیوم هستند.که در صنعت نیمه هادی این نوع از ساختار به عنوان ترکیبی ناهمگون شناخته می شود و نتایج آن در مجله مواد پیشرفته Advanced Materials science journalمنتشر شده است.
این اولین بار است که سلنید گالیوم با گرافن استفاده می شود.و از این جهت حایز اهمیت است که در آینده heterojunctions و برای مبنای صنعت لیزرها و ترانزیستورها کاربرد های فراوانی را بهمراه دارد.
پژوهشگر فوق دکترا Wonjae در همین راستا توضیح می دهد : از آنجایی که این مواد جز دسته مواد دو بعدی هستند بسیار نازک بوده به گونه ایی که قطر آن یک دهزارم قطر موی انسان است.

از آزمایشگاه تحقیقاتی به صنعت :
در تحقیقات اولیه سازه های دو بعدی همراه با گرافن به صورت دستی و لایه به لایه ساخته شد که روندی کند و چالش برانگیز را بهمراه داشت . اما ابزار توسعه یافته توسط ریکونن و همکارانش در ساخت دستگاه های جانبی پژوهشگران را قادر می سازد در از آن در صنعت نیمه هادی به طور استاندارد استفاده کنند که جایگزینی برای عملکرد پر زحمت روش دستی است.
در ادامه باید افزود قطعات دو بعدی امکانات کاملا جدید را برای توسعه الکترونیک به وجود آورده است ٬ به عنوان مثال الکترونیک های پوشیدنی و یا قرار دادن آنها بروی عینک و یا پنجره ها و یا کاربردشان در نسل جدید سنسورها از مواردی است که میتوان به آن اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *