ساخت کفش از ذرت توسط کمپانی ریباک

ذرت در حال حاضر یک منبع با ارزش از مواد غذایی انسان، خوراک دام و سوخت زیستی است.
اما ریباک از آن برای ساخت کف لاستیکی کفش استفاده کرده است;
نوآوری کفش های ساخته شده از ذرت و پنبه با عنوان “هرچیزی که رشد میکند” شعاری است که به جای استفاده از مواد نفتی و غیرقابل تجزیه است که نشان از تمرکز این کمپانی بروی مواد قابل تجزیه در محیط دارد. شرکت ریباک با همکاری شرکت دوپونت مواد الاستیکی را با نام Susterra propanediol تولید کرده است که مواد غیر سمی و بدون نفت و زیست تخریب پذیری است که از ذرت بدست آمده است.
لایه رویی کفش از جنس پنبه و کفی آن از مواد الاستیکی بدست آمده از ذرت است. در این ارتباط رییس تیم پژوهشی ریباک می گوید هدف ما ساخت کفش هایی است که پس از دور انداخته شدن کمپوست و تجزیه شوند.
کمپوست پسماندهای آلی تجزیه‌شده و نسبتاً پایدار حاصل فرایند پوسش هستند و پوسش یا کمپوست کردن عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی است که تحت شرایط خاص و روش‌های گوناگون انجام می‌گیرد.

این عمل شاید کهن‌ترین روش بازیافت باشد. مواد آلی موجود در توده مصرفی برای کمپوست از ضایعات کشاورزی، مواد خوراکی و زباله‌هایی است که از راه تجزیه هوازی و بی‌هوازی به خاک سیاه و سفید غنی تبدیل می‌شوند که به عنوان کود در کشاورزی مصرف می‌شود.ازینرو تبدیل کردن کفش دور انداخته شده به کمپوست می تواند در چرخه تولید ذرت نیز بکار گرفته شود.اولین نوع این کفش ها احتمالا سال آینده رصورت کفش های ورزشی به بازار عرضه می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *