ساخت پارچه های فضایی توسط ناسا

ناسا در حال وارد شدن به حوزه ویژه نساجی توسط یک تیم مهندسی به سرپرستی رائول پولیت کاسیاس در آزمایشگاه پیشرانش جت در پاسادنا کالیفرنیا است. این تیم از فلز های جدیدی(به همراه نوعی پلیمر) با عنوان پارچه های فضایی که با استفاده از پرینتر سه بعدی تولید میگردد وشامل عملکردهای پیشرفته ایی در حوزه فضانوردی است پرده برداری کرده است.

برای چشم غیر مسلح ، پارچه های فضایی مانند زنجیره ها و کاشی های فلزی بهم پیوسته است که مارا یاد لباس های مد زنانه دهه شصت می اندازد.اما این طرح عجیب و غریب بیش از طراحی مدگرایانه است ، یک طرف پارچه این توانایی را دارد که نور و گرما را منعکس می کند در حالیکه که طرف دیگر آن را جذب میکند.

ناسا اذعان می دارد که این پارچه ها تاشو بوده و می تواند مطابق سطح مورد نظر شکل بگیرد و از سوی دیگر از استحکام کششی خوبی نیز برخوردار است. این محصول با استفاده از افزودنی هایی تولید می شود ساخت لایه به لایه توسط یک جریان ذوب شده با استفاده از پلیمر مذاب یا رسوب پودر فلزی انجام می شود که با استفاده از لیزر یا پرتو الکترونی دقیقا کنترل می گردد.

این روش برای مواردی که باید از معدود بخش هایی مونتاژ شودبا سرعت بالای تولید را امکان پذیر می سازد و نیز این امکان را فراهم می کند تا بتوان طرح های غیر ممکن در روش های متداول را به انجام رساند. در مورد پارچه فضایی کاسیاس ترجیح می دهد از آن با عنوان چاپ 4بعدی نام ببرد چراکه این امکان را به مهندسان می دهد تا هردو تابع هندسه مطلوب و مستقیم یک تابع برای پرینت ماده را بکار گیرند.

این کنترل اجازه می دهد تا ماده با کارکردهای چندگانه بسیار بهتر نسبت به مواد آلی ،بصورت غیر خطی با هزینه پایین تولید گردد.

آژانس فضایی می گوید این پارچه ها بطور بالقوه ایی می تواند در برنامه های کاربردی ، از جمله آنتن های بزرگ و یا عایق برای سفینه های فضایی در قمر های یخی و سیارات ، جهت استفاده بعنوان عایق در کف پای فضانوردان بدون ذوب یخ ، جمع آوری نمونه ها ، سپرهای آسمانی خیلی کوچک برای لباس فضانوردان و فضا پیماها استفاده نمود. این تیم پژوهشی معتقد است که کاربرد این پارچه ها تنها در فضا نیست اما در حال حاضر می توان از آن بعنوان محافظ منابع حساس فضاپیماها بهره برد و این امتیاز را در اختیارشان قرار می دهد که این پارچه ها را بجای خیلی از اجزای غیر منعطف و گسسته فضاپیما بکار برند.

کاسیاس می افزاید شما می توانید ضمن کاهش هزینه و زمان در تولید این نوع پارچه ها ؛  آنرا تولید کنید ، مورد آزمون قرار دهید و دوباره آن را از بین ببرید و باز تولید نماید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *