ساخت منسوجات پایدار از جلبک دریایی

تصور کنید لباسی بر تن دارید که نه تنها از پوست شما محافظ می کند بلکه باعث جذب مواد مغذی از طریق آن می شود.

جلبک دریایی همیشه مزایایی در رابطه با پزکشی و سلامت دارد.تنها در 8 گرم کونبو خشک شده ، یک کلپ قهوه ایی، شما کلسیم بیشتری از یک لیوان شیر پیدا می کنید . جلبک دریایی شامل آهن و یک منبع باور نکردی از ید است که برای عملکرد تیروئید مهم است. همچنین جلبک دریایی منبع ویتامین های A,C,E و به ویژه B12 است که کمبود آن می توند منجر به کم خونی شود.این منبع غنی از مواد مغذی و ضد میکروبی همچنین دارای خواص ضد التهابی نیز هست . این خواص جلب دریایی باعث می شود تا الیاف بدست آمده از آن یک منبع سالم و سازگار با پوست بدن (skin-friendly fibres)باشد.

با توجه به دامنه مواد Nanonic یک شرکت در فلوریدا متوجه مفهوم SeaCell شده است و آن جایی است که سلولز با جلبک دریایی برای ایجاد نخ مخلوط شده است. پس تحقیقات فراوان توانستند نخ ایجاد شده از جلک دریایی را در منسوجات پوشیدنی بکار برند.در واقع این شرکت دارای دو نسخه از الیاف است. نسخه خالص آن شامل نخ های بدست آمده از جلبک دریایی بدون استفاده از مواد خارجی است. و نسخه دوم ارتقا یافته آن بنام SeaCell فعال است که با افزودن نقره خواص و کارایی آن را بهبود بخشیده اند.

چگونه تولید می شود ؟

SeaCell از جلبک قهوه ایی بنام Ascophyllum nodossum تولید می شود .نمونه های آن در ایسلند و خط ساحلی بریتانیا یافت می شود و مانند روش مشابه تولید لایوسل تولید میگردد.توسط پروسه نخ ریسی با حلال ، سلولز مستقیم در حلال حاوی آب حل می شود. پس از شستشو و گذر از فیلتر و گذر از اسپینرت فیلامنتها تولید میشوند.

پروسه تولید کاملا مشابه الیاف تنسل و لایوسل است که نیاز به حلال سمی نیست ، حلال مصرفی را می توان دوباره و دوباره مصرف نمود ، همچنین جلبک هارشد سریعی دارند و نیاز به مصرف آفت کش ها نیست.

خواص SeaCell

الیاف SeaCell مزایای بسیاری دارد پارچه های بسیار تنفس پذیر ( تبادل رطوبتی بالا) از آن تولید میگردد بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند همچنین این الیاف دارای مواد مغذی بسیاری هستند که از طریق تماس با پوست ، جذب پوست می شوند. از دیگر خواص مهم آن توانایی این الیاف در جذب سریع عرق بدن ، بیش از پنبه است که باعث می شود کاربری مناسبی به عنوان لباس زیر یا نوزادی داشته باشد. جلبک دریایی حاوی آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد پوست واکنش داده در نتیجه سرعت پیر شدن پوست را کند می کند و در برابر اثرات زیست محیطی پوست را محافظت میکند. همچنین SeaCell فعال که دارای یون های نقره است نیز خواص بیشتری را شامل می شوند از جمله خاصیت ضد میکروبی و ضد بویی که به الیاف می دهد اما در حال حاضر استفاده از یون نقره در محافل علمی مورد بحث است چرا که اگر این ذرات وارد فاضلاب ها و یا آبها شوند و از این طریق وارد زمین های کشاورزی شوند می توانند میکروارگانیسم های مفید در کودها و زمین را تحت تاثیر قرار دهند.

جلبک دریایی به طور طبیعی در اکوسیستم های آبی ما در دسترس است و برای الیاف هوشمند نیز استفاده می شوند برداشت دسته ایی جلبک دریایی هر چهار سال یکبار انجام می شود و بخش بالایی جلبک قطع می شود تا هم به آن آسیبی نرسد و هم گیاه تشویق به جوانه زدن شود.

در مراحل خشک شدن و خرد کردن انها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود کاملا زیست سازگار است و دارای گواهی Oeko-Tex ® Standard 100 نیز می باشد و می توان آن را در کنار دیگر الیاف برای تولید پارچه بکار برد .

 استفاده از SeaCell گسترده نیست اما تعدای از طراحان مد از آن استفاده می کنند مانند کریستین زیلیچ ، Lululemon و….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *