ساخت منسوجات نیمه هادی جهت تصفیه پساب ها

نشت نفت حادثه ایی است که ممکن است برای جوامع فاجعه بار باشد اما پارچه هایی با پوشش های نقره ایی راه حلی است که محققان را در ادامه راه امیدوار کرده است.
موضوع مطرح شده ٬ عنوان کردن پارچه های نیمه هادی است که خواص منحصر به فردی را همراه دارد.پژوهشگران در دانشگاه کوییزلند با همکاری کشورهای مشترک المنافع علمی و صنعتی CSIRO تحقیقاتی را بروی نایلون شروع کرده اند که با لایه ایی از نقره پوشش داده می شوند و به گفته دانشمندان با اضافه کردن مواد دیگری که در نظر دارند تهیه آن بسیار ساده تر خواهد شد.
سپس پارچه را در محلول که در آن لایه مس الکتروشیمیایی نشت داده شده است غوطه ور می سازند تا نانو ساختارهای مس بروی سطح آن رشد نمایند.

زمانیکه این پارچه ها در مخلوط روغن و آب قرار داده شوند این نانوساختار های که پژوهشگران آنها را به میله های کوچک تشبیه می کنند مانع از عبور نفت یا روغن شده و با عبور آب از آنها باعث تصفیه آن می گردند.در این آزمایشات روغن زیتون ٬ نفت خام ٬ حلال های آلی به طور موثر از آب جدا گردید.

علاوه بر این افزودن نانوساختارهای مس خواص آنتی باکتریالی به این منسوجات می دهد که میتوان از آنها نه تنها برای تصفیه آب و نفت استفاده کرد بلکه میتوان در تصفیه و پاکسازی پساب ها و آبراه های صنعتی نیز بهره برد.
از خواص دیگر آن که محققان امیدوار به صنعتی سازی آن هستند توانایی نور مرءی است که با آزاد سازی انرژی نانوساختارها منجر به از بین رفتن آلاینده های آلی شده و می توان این ترکیبات مضر را از آبها پاکسازی نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *