ساخت منسوجات خود ترمیم و ضد مواد شیمیایی جدید

پژوهشگان در دانشگاه پارک لباس های محافظی را ساخته اند که علاوه بر قابلیت ترمیم خود میتواند در مقابل مواد شیمیایی و سموم آسیب رسان به بدن نیز مقاوم باشند از اینرو این منسوجات کاربری زیادی را در رابطه با کشاورزانی که در معرض سموم آفت کش ارگانو فسفره هستند و یا سربازان که مورد حملات شیمیایی و بیولوژیکی قرار میگیرند ٬ را پیدا میکند.
ملیک .سی. دمیرل در رابطه با طراحان مد میگوید آنها از الیاف طبیعی ساخته شده از پروتیین مانند پشم و ابریشم که گران قیمت بوده و نیز خود ترمیم نیستند استفاده می کنند.ازینرو ما برای پوشش دهی منسوجات خودترمیم از الیاف معمولی ارزان قیمت استفاده میکنیم.روش کار بسیار ساده است ؛ منسوج در یکسری مایعات که باعث ایجاد لایه خود ترمیم از پلی الکترولیت می شود بصورت لایه به لایه مورد پوشش قرار میگیرد.این پوشش دهی تحت محیطی امن و در حلالی مانند آب صورت میگیرد که کم هزینه است و به تجهیزات خاصی نیازمند نیست.همچنین پوشش پلی الکترولیت ها از پلیمرهای مثبت و منفی شارژ شده است و در طول لایه بندی ها ٬ آنزیم ها را می توان در پوشش گنجانید.
در این رابطه پژوهشگران از آنزیم اوره آز- آنزیمی که اوره را می شکند و به آمونیاک و دی اکسید کربن تبدیل می کند – استفاده کرده اند اما در بعد تجاری از آنزیم هایی بهره گرفته خواهد شد که انتظار از تجزیه مواد شیمیایی در رابطه با کاربری منسوج را برآورده سازد.دمیرل در این رابطه می افزاید اگر شما نیاز به استفاده از آنزیم خاصی برای مقابله با اثرات بیولوژیکی یا شیمیایی دارید ما میتوانیم این آنزیم را در پوشش دهی منسوج اعمال کنیم

این کاربرد زمانی اهمیت می یابد که بدانیم بسیاری از مواد سمی ازطریق پوست جذب می شوند بعنوان مثال ارگانوفسفره که در علف کش ها و حشره کش ها استفاده می شود از طریق پوست جذب می شوند و می توانند کشنده باشند.ازینرو در لباس هایی که در این زمینه بکار میروند تحت پوشش آنزیم هیدرولاز ارگانوفسفره قرار میگیرند که موجب شکسته شدن مواد سمی شده و میتواند در معرض قرار گرفتن پوست توسط این مواد را محدود کند. این خاصیت با شستشو از بین نرفته و توسط پلیمرهای خود ترمیم بکار رفته شده تجدید پذیر هستند. باید گفت پوشش پلیمری نازک است و ضخامت آن کمتر از یک میکرون بوده ازینرو پوشنده لباس اثر منفی را حس نمی کند.استفاده از این نوآوری تنها کاربرد مقابله با مواد شیمیایی نداشته و با تغییر آنزیم میتوان کاربری این منسوجات را برای البسه پزشکی و بیمارستانی برای جلوگیری از انتشار عفونت های بیمارستانی بکار برد.
دمیرل می گوید :«این اولین بار است که ما توانسته ایم منسوجات خود ترمیم را بسازیم»
در این پروژه که در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شده است Tadigadapa استاد مهندسی برق و وابسته به موسسه تحقیقات مواد ، David Gaddes دانشجوی کارشناسی ارشد در مهندسی زیستی ، Huihun JungوAbdon Pena-Franceschدانشچویان فارغ التحصیل در علوم زیستی و مکانیک همکاری داشته اند و اداره تحقیقات ارتش و دفتر تحقیقات نیروی دریایی از این کار حمایت کرده اند.

دانلود فیلم

Journal Reference: SELF-HEALING TEXTILE: ENZYME ENCAPSULATED LAYER-BY-LAYER STRUCTURAL PROTEINS. 15 July 2016. 10.1021/acsami.6b05232

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *