ساخت لباس های هوشمند و پیشرفته با گرافن

محققان دانشگاه Exeter در حال پیشروی در تکنیک پیشگامانه هستند که الیاف گرافن را قادر می سازد تا با پارچه های هوشمند بافته شوند. ابزار الکترونیک پوشیدنی در حال حاضر با چسباندن یا الحاق دستگاه به پارچه صورت می گیرد، که در نتیجه آنها بیش از حد غیر قابل انعطاف بوده و از حساسیت لازم برخوردار نیستند.

اما تحقیقات جدید – با همکاری متخصصین دانشگاه های Aveiro و لیسبون در پرتغال و CenTexBel در بلژیک انجام شده است – دستگاه های الکترونیکی را به وسیله موادی ارائه می دهد تا راه برای برنامه های کاربردی بالقوه در هرنوع لباس و مراقبت های بهداشتی باز شود.

گرافن تنها یک اتم ضخیم است و باریکترین ماده ایی است که رسانای نیز الکتریسیته میباشد.همچنین بسیار انعطاف پذیر بوده و یکی از قوی ترین مواد شناخته شده جهان است.از همین رو رقابت در بین دانشمندان و مهندسان برای تطبیق گرافن برای استفاده در دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی در سال های اخیر شدت گرفته است.

این تحقیق جدید که در مجله علمی Flexible Electronics منتشر شده است، از الیاف پلی پروپیلن موجود استفاده می کند که معمولا در بسیاری از کاربردهای تجاری در صنایع نساجی استفاده می شود تا الیاف الکترونیکی جدید مبتنی بر گرافن را؛ به منظور ایجاد پارچه های الکترونیکی حساس به لمس(touch-sensor) و انتشار دهنده نور (light-emitting devices)تولید کنند.

این تکنیک بدین معنی است که پارچه های نوین می توانند صفحه نمایش واقعا پوشیدنی ،بدون نیاز به الکترود، سیم ها و مواد اضافی را در خود جای دهند.

پروفسور Saverio Russo، همکار در بخش فیزیک دانشگاه اکستر می گوید: “ترکیب دستگاه های الکترونیکی بر روی پارچه ها چیزی است که دانشمندان تلاش کرده اند برای چندین سال تولید کنند و یک پیشرفت واقعی به سوی تکنولوژی مدرن است. “

دکتر آنا نویس می افزاید: “کلید این تکنیک جدید این است که الیاف نساجی تشکیل شده از گرافن و پروپیلن انعطاف پذیر، راحت و سبک هستند، و در عین حال به اندازه کافی با دوام بوده و انتظارات مصرف کننده را برآورده می کنند”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *