ساخت جلیقه های ضد گلوله با گرافن

جلیقه های ضد گلوله امروزی عمدتا ضخیم و سنگین هستند اما به لطف تحقیقات پژوهشگران در دانشگاه نیویورک ساخت زره های سبک و مقاوم امکان پذیر شده است.
گرافن ساختاری دو بعدی و یک شبکه شش ضلعی از اتم‌های کربن است که با پیوند کوالانسی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. گرافن انواع مختلف یک، دو و چند لایه دارد که هر یک خواص و همچنین کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند؛ در ضمن گرافن یکی از دگر شکل‌های کربن به حساب می‌آید و بنابر ادعاها ، گرافن به قویترین ماده جهان شهرت دارد.
جلیقه های ساخته شده به نام دیامن شناخته می شوند که از دو لایه گرافن بروی سیلیکون کاربید ساخته شده است.که این ماده را مانند فویل انعطاف پذیر و سبک شرح می دهند و از الماس نیز سخت تر است.
نخستین بار این ماده را پروفسور Angelo Bongiorno توسط مدل های کامپیوتری طراحی و تشریح شده بود سپس Riedo و همکارانش آزمایشاتی را بروی نمونه هایی از دیامن واقعی انجام دادند که یافته های پروفسور بونجیورنو را پشتیبانی میکرد.
نکته جالب در مورد جلیقه های ضد گلوله نوین اینست که جلیقه برای داشتن مقاومت کافی باید حتما از دو لایه گرافن تشکیل شود ، نه بیشتر و نه کمتر !

http://www2.cuny.edu/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *