روش نوین رنگرزی جین به صورت اسپری توسط دای استار

سنگاپور – روش جدیدی برای رنگ آمیزی جین با استفاده از اسپری به جای روش های سنتی در حال حاضر توسط تولیدکنندگان پارچه های جین انتخاب شده و در هند، ترکیه و پاکستان مورد استفاده قرار می گیرد که ادعا می شود می تواند تاثیرات مضر زیست محیطی تولید جین در سراسر جهان را کاهش دهد.

فرایند اصلی رنگرزی جین توسط اسپری با رنگزای indigo برای اولین بار در ITMA Milan 2015 توسط DyStar و سازنده ماشین آلات نساجی آلمانی RotaSpray معرفی شد، اما در آن مرحله برای کارهای صنعتی در ابعاد بزرگ پیشنهاد نمی شد.

در حال حاضر، هر دو شرکت می گویند که این تکنولوژی رنگرزی “بدون نیاز به نمک” را بهبود می بخشد و همچنین از استفاده از مواد شیمیایی و تعاونی را کاهش می دهد و می تواند ظرفیت تولید روش اسپری را افزایش دهد.
کارخانه های نساجی دنیم در هند، ترکیه و پاکستان در حال حاضر استفاده از تکنولوژی اصلاح اسپری پیشرفته ای را تجربه می کنند که با استفاده از اسپری های روتاری از RotaSprayساخته شده اند. که بنا به ادعای آنها این آخرین توسعه در رابطه با رنگرزی دنیم است که موجب کاهش مصرف آب ، تخلیه کمتر پساب و بهبود رنگرزی دنیم می شود.
تکنولوژی جدید اسپری کردن جدید با ترکیبی از سیستم DyStar Cadira Denim که ترکیبی از رنگهای مایع Indigo و مقادیر احیا کننده اختصاصی بنام Sera Con C-RDA است، استفاده می شود که به گفته دای استار این ترکیب جدید اجازه می دهد تا رنگرزی بصورت Salt-free و effluent load reduction انجام پذیرد.با کادیرا مصرف سولفات تا 95٪ در مقایسه با رنگرزی به صورت پودر ایندیگو بهمراه سدیم دی تیونیت کاهش می یابد.همچنین ادعا شده COD نیز تا 80٪ کاهش می یابد و بگفته دای استار بطور مجموع مصرف جامدات می تواند کاهش 90 درصدی داشته باشد.
DyStar با اشاره به فشار هزینه های اخیر و تقاضای جهانی برای ارائه راه حل های پایدار ، به عنوان انگیزه های تحقیق و توسعه در این بخش که “جهش تکنیکی اخیر” را به ارمغان آورده است، اشاره می کند.
در روش رنگرزی ورقه ایی یا Sheet Dyeing رنگ های Imperon,Remazol و Levafix را می توان به صورت اسپری اعمال کرد. همچنین استفاده از این روش می تواند در اعمال مواد فیکسه کننده و اکسیداسیون کننده در هر دو روش رنگرزی جین یعنی sheet dyeingو rope dyeing انجام گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *