جایگزین گیاهی برای ابریشم با کاکتوس

ابریشم کاکتوس چیست ؟

مردمی که به مراکش سفر کرده اند ممکن است با آن آشنا باشند گاهی اوقات بنام ابریشم گرفته شده از سبزیجات یا ابریشم صابرا نامیده می شود .از  ابریشم برگرفته از گیاه کاکتوس آلوئه ورا ( از خانواده آگاو) پارچه هایی لوکسی ساخته می شود که اغلب در بازار های مراکش با فلزات و آزین هایی آراسته می شود.

همچنین الیاف مکزیکی هستند بنام Istle  یا  Ixtleیا تامپیکو Tampico که جز الیاف گیاهی مستحکم و سخت است که کمی از خانواده های گیاهی آگاو و یوکا متفاوت است و از آن برای ساخت پارچه و طناب استفاده می شود.

چطور ساخته می شود ؟

ابریشم کاکتوس ازالیاف سبز طبیعی که در طول برگ های کاکتوس آگاو یافت می شود بدست می آید .

اشتباه نکنید ! اگر این گیاه اغلب کاکتوس آگاو نامیده می شود در واقع یک کاکتوس نیست بلکه یک گیاه از زیر مجموعه خانواده مارچوبگان آگاوویدا است. بنابراین ابریشم کاکتوس میتواند تنها یک نام مناسب باشد.نکته جالب آنکه این گیاه تنها پیش از مرگش یکبار گل می دهد و ممکن است این اتفاق دهه ها طول بکشد.

فرایند ساخت برای قرن ها بصورت زیر بوده است :

برگ های کاکتوس برای یافتن و دسترسی به الیاف شکسته می شود. برگ های تیز آن خرد و در آب جهت سهولت جداسازی الیاف و رشته ها خیسانده می شود ، سپس رشته ها را خشک کرده و مانند ابریشم می ریسند.

معمولا تولید کنندگان با رنگ های طبیعی الیاف ابریشم کاکتوس را رنگ میکنند که نه تنها باعث می شود الیاف رنگ پذری بهتر و پر جنب و جوشی داشته باشند بلکه به الیاف نیز آسیبی وارد نمی شود. پس از خشک شدن الیاف رنگرزی شده آنها را با دستگاه های بافندگی دستی میبافند که این مورد نیازمند تخصص و مهارت خاصی است چرا که الیاف هم ضخامت باید کنار هم قرار گیرند تا از نایکنواختی سطح پارچه جلوگیری شود.گاهی هم بافندگان در کنار ابریشم کاکتوس در بافندگی از پشم شتر یا پنبه برای ایجاد رنگ متضاد در بافت یا ایجاد درخشندگی استفاده می کنند .

ویژگی های ابریشم کاکتوس

زمانی که مردم به پارچه بافته شده از ابریشم کاکتوس نگاه می کنند اغلب از نظر درخشش فوق العاده آن، با ابریشم اشتباه میگیرند . جالب است بدانید برای شستن ابریشم کاکتوس به دمای 30 درجه نیاز دارید همچنین این الیاف دارای خاصیت ارتجاعی خوبی هستند از این رو چین و چروک بسیار کمی در پارچه ایجاد می گردد به گونه ایی که در میابید نیازی به اطو کردن ندارید. از سوی دیگر رشد این گیاه بسیار سریع است و کاشت و استفاده مجدد از آن آسیبی به محیط زیست نمی زند.

از مصارف این نوع پارچه می توان در تولید شال و روسری ، مبلمان و دستمال گردن نام برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *