تیشرتهایی که تغییرات اسیدیته آب را نشان می دهند

طبیعت صدا ندارد و این نشانگر تغییر و آسیب های زیست محیطی است که دیده نمی شوند و اغلب در بالاترین سطح تخریب نیز نادیده گرفته می شوند.
برای قابل مشاهده شدن این آسیب و حمایت از سیاره زمین در حال حاضر یک تیشرت وجود دارد که به شما اجازه می دهد تغییرات اقلیمی را مشاهده کنید. از این تیشرت در روز جهانی محیط زیست رو نمایی شده است.که با تغییرات PH آب تغییر رنگ می دهد بدین صورت که پیراهن از جنس کتان و پنبه از آب کلم قرمز پوشیده شده که مقادیر اسیدی و قلیایی موجود در آب را مشخص می کند.

بالا رفتن اسیدیته اقیانوس ها و حمله اسیدی به آب ها هر دو محصولات تغییر آب و هوا هستند.اقیانوس مقدار بیش از حد از گرمای حاصل از CO2 موجود دراتمسفر را جذب میکند و در فرآیند شیمیایی تغییراتی در آب ایجاد می گردد.زمانیکه دی اکسید کربن را با آب مخلوط می کنید اسید کربونیک ایجاد می گردد.حضور اسید کربونیک فرآیندی را به وجود می آورد که PH اقیانوس را کاهش و باعث اسیدی شدن آن می شود.این تغییرات اثر قابل توجهی بروی موجودات دریایی از جمله صدف ها ، سرخس ها ، مرجان ها و پلانگتون ها دارد. هنگامی که این ارگانیسم ها کاهش می یابند ، کل اکوسیستم دریایی شروع به تغییر می کند و درحالیکه انسان تحمل بیشتری به تغییرات PH دارد اما از اثرات ناشی از آن ایمن نیستیم . چراکه همین تغییرات و کاهش PH به کمتر از 2.5 می تواند آسیب های برگشت ناپذیری به پوست و اندام های بدن وارد کند و صورتیکه این مقدار به 11.5 واحد افزایش یابد نیز می تواند باعث التهاب چشم و پوست شود.

ک مشکل رایج اینست که برای چشم غیر مسلح این تفاوت در اسیدیته اقاینوس غیر قابل شناسایی است بنابراین شاخص فیزیکی برای نشان دادن این تغییرات لازم بود از اینرو پروژه کلم قرمز متولد شد.
بورن بوکر بنیانگذار Unseen می گوید که ایجاد یک تی شرت برای نشان دادن تغییرات آب و هوایی ، تلاشی در جهت استفاده از دانش مواد و مد برای مطرح کردن موضوعات مهم جهانی است این یک پلت فرم آسان برای بیان مسائل پیچیده است. قصد وی به عنوان یک شیمیست که در زمینه رنگ مو و مد فعال است استفاده از مواد طبیعی و بدون نیاز به مواد شیمیایی مضر جهت نشان دادن شاخص تغییرات PH است.

آب کلم قرمز دارای آنتوسیانین است و می تواند به عنوان شاخص PH استفاده شود. رنگ های قرمز ، صورتی ، ارغوانی نشان دهنده PH اسیدی ، بنفش نشان دهنده خنثی بودن و تغییرات رنگ از آبی به سبز تا زرد نشان دهنده PH قلیایی است.
آنتروپوژنیک Anthropogenic عامل نوسانات PHدر آب است که معمولا مربوط به آلودگی های موجود در هوا و خاک و یا به طور مستقیم در آب است.که میتوان از باران های اسیدی به عنوان عامل دخالت انسان در تغییرات آب نام برد،که از واکنش آب با اکسید نیتروژن ، اکسید گوگرد و دیگر ترکیبات اسیدی به وجود می آید و باعث کاهش PH آب می شود.

این مواد نیز گاهی بخاطر عملیات استخراج معادن و ذوب یا احتراق سوخت فسیلی به وجود می آید. تخلیه فاضلاب که حاوی مواد شوینده و محصولات مبتنی بر صابون است نیز می تواند از منابع تاثر گذار بر آب باشد بنابراین تیشرت می تواند با تغییر رنگ خود یک روش بسیار خوب برای تشخیص وضعیت آب محلی باشد.رنگ تیشرت بنفش است که نشان دهنده خنثی بودن و PH معادل 7 است که برای یک آب ایده آل است. با این حال هنگامی که در معرض آب های مختلف در سراسر جهان در مناطقی مانند فیجی ، لندن ، ایسلند و.. قرار می گیرد طیف وسیعی از رنگ های قرمز تا آبی را نشان می دهد.

بوکر می افزاید پیام های بصیری مهم هستند و ما تست ها را پشت سر هم و با اسپری کردن آب های مختلف بروی پارچه با جذب آب بالا انجام می دهیم تا روند تغییرات را مشاهده کنیم این تست را بسادگی می تواند با چکاندن لیمو بروی لباس نیز انجام داد.

پروژه کلم قرمز به عنوان راهی برای نشان دادن اینکه چگونه خلاقان و دانشمندان می توانند با یکدیگر به یک موصوع سیاسی دست یابند طراحی شده است. در حقیقت ایده تغییر رنگ و طراحی این نوع تیشرت ها ، بعنوان پاسخی به دونالد ترامپ بود که از توافق پاریس جدا شد .در 5 ژوئن 2017، بوکر و روچیلد میزبان یک هیأت نمایندگی در سفارت کانادا در واشنگتن دی سی برای روز جهانی محیط زیست هستند. تمرکز آنها روی ارتباطات در مواجهه با سیاست های پر سر و صدا است. آنها اعتقاد دارند قدرت در حال تغییر است و برای ایستادن و دفاع از اعتقادات خود ،استفاده از مهارت هایی که دارند لازم است.بوکر می گوید : من احساس می کنم مردم عادی به تلنگر نیاز دارند . شاید امروز مردم متوجه اثرات مخرب زیستی ما نباشند ، آسیبی که ما به نسل های آینده و حیات وحش می زنیم و من تیشرتی را ارائه کردم که به آنها این تغییرات بی صدا را نشان می دهد.

مد می تواند در این زمینه موثر باشد و روی مردم تاثر بگذارد ، تشویق مردم به تغییرات مثبت با سیاست گذاری در زمینه مد و لباس های روزمره ایی که بر تن می کنند انجام شدنی است.همانگونه که جهان با مشکل رو به رشد تغییرات آب و هوایی روبرو است ، تمرکز بروی افراد و تشویق آنها برای ایجاد تغییر با اقدام جهانی برای بالا بردن آگاهی آنها امکان پذیر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *