تکمیل نوین سیلیکون در منسوجات نظامی

«پوشش دهی و تکمیل ؛ جهت عملکرد بیشتر منسوجات نظامی»

اگرچه پژوهشگران به پیشرفت های مهمی در زمینه تکنولوژی ساخت الیاف فنی دست پیدا کرده اند اما به این منظور نیست که هنوز به تکمیل و مواد کوت شونده بی نیاز شده ایم.
شرکت بین المللی Alexium عمده فعالیتش در زمینه تکمیل که 80 درصد از بازار نساجی اروپا و آمریکای شمالی را شامل می شود.بعنوان مثال این شرکت درحال همکاری با ارتش آمریکاست برای تولید منسوجات نایلون / پنبه 50/50 برای لباس سربازان است که از نظر حفاظت بهتر ٬بخاطر جنس ذاتی الیاف و قیمت تمام شده پایین تر حایز اهمیت است.
والدریو می گوید : الیاف مشکلات ذاتی خود را دارند بعنوان مثال Nomex مشکل سایشی دارد که در مخلوط با پنبه عملکرد آن بهتر می شود بنابر این ما امیدواریم بتوانیم با تغییراتی، منسوجات فنی با عملکرد بهتر و بالاتر را شاهد باشیم.

منسوجات نظامی

منسوجات نظامی

در ادامه سیلوراشتاین می گوید پارچه های کوت شده برای دادن قابلیت های محافظتی به منسوج که اغب از PVC استفاده می شد دارای قیمت تمام شده بالاتری است ضمن اینکه بروی کیفیت پارچه و زیر دست نیز تاثیر می گذارد و ما بدنبال جایگزینی برای آن بودیم و به این موضوع بعنوان یک فرصت نگاه می کنیم.
در این رابطه شرکت بلژیکی ORCA نیز همکاری دارد که از تولیدات آن می توان ساخت منسوجات محافظتی با سطح تکنولوژی بالا برای متخصصین مهندسی دریا ٬ ایمنی و صنعت نام برد. همچنین امروزه ORCA منسوجات انعطاف پذیر پیچیده ایی را تولیده می کند که از پارچه های بافته شده چند بعدی و مواد کوت دهنده دیگر تشکیل شده است که در مواردی چون ضد عفونی کردن و پوشش دادن پناهگاه ها٬ شناورهای هلیکوپتر ٬ مخازن انعطاف پذیر نفتی و قایق بادی نجات را شامل می شود.

همچنین با توجه به قوانین جدیدی که در مورد محدود کردن مواد شیمیایی خاص و مواد خام اعمال شده است مهندسین بخش تحقیق و توسعه این شرکت توانستند در پیروی با این قوانین بخوبی خود را تطبیق دهند.
از دستاوردهای شرکت ORCA میتوان به پلی اتیلن کلرو سولفانات اشاره کرد که همراه سیلیکون در کوتینگ پارچه هایی که قرار است در ساخت پل ها ٬ قطار و اتوبوس استفاده شود ٬ بکار می رود. این پارچه ها استاندارد مقاومت در برابر آتش و سایش در شرایط سخت را از سرار اروپا داراست و به اشعه ماورا بنفش ٬ درجه حرات بالا و یا پایین نیز مقاومند به ویژه اینکه سیلیکون در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم بوده و دچار تخریب حرارتی نمی شود و بهترین گزینه برای منسوجات نظامی است که باید در شرایط سخت و خاص مقاوم باشند.

در ادامه پژوهشگران می گویند : سیلیکون یکی از بهترین مواد در تکمیل منسوجات فنی نظامی است اما چالش ما در تکمیل سیلیکون در عملکرد ضد روغن آنست چرا که مقاومت در برابر روغن ٬ گرد و خاک برای سیلیکون دشوار است و در این زمینه فلور بهتر عمل میکند همچنین زمانیکه سیلیکون مرطوب یا خیس شود حالت لغزنده پیدا میکند که ما در حال رفع این مشکلات هستیم.
اما آنچه مهم است کوتینگ این مواد با منسوجات نظامی است که قابلیت و مقاومت آنها را چندین برابر کرده و راحتی پوشش و قیمت تمام شده پایین را بهمراه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *