تکمیل جین با استفاده از ازن

تکمیل جین با استفاده از ازن براي كاهش اثرات زیست محیطی و هزینه و زمان فرايند

تقاضای جهانی برای شلوار جین پیش بینی شده كه به $ 56200000000 برسد. پیش بینی مي شود شستشوی جين در سراسر جهان از طريق سنگ شور كردن انجام می شود، تولید کنندگان پس از تكميل نمونه را با آب، مواد شیمیایی، آنزیم ها و پوکه معدنی عمل می کنند. با توجه به اين، لوی اشتراوس محاسبه کرد كه به طور متوسط یک​​ شلوار جین جهت رنگرزي به 42 لیتر آب در هر فرايند تكميلي نياز دارد. بررسی های اخیر در 10 کارخانه در خارج از کشور نشان داد كه 20 لیتر تا 60 لیتر آب براي سنگشور كردن هر شلوار جين نياز است. در همین حال، 900 میلیون نفر دسترسی به آب تمیز ندارند. پس بايد سلامت و اهمیت ایمنی مصرف آب ارزيابي شود. امروزه تولیدکنندگي در جستجوی جایگزین هایی برای آب، مواد شیمیایی و سنگشور كردن برای دستیابی به مصرف آب هستند. عمدتا حساسيت مصرف کنندگان به کاهش مصرف آب و استفاده از مواد شیمیایی در بازارهاي اروپا منجر شده كه کمتر از شیمیایی استفاده شود.

تکمیل دنیم با ازن

دو روش سفیدگری دنیم برای صرفه جوئی در مصرف آب که امروزه به صورت تجاری مقرون به صرفه می باشند لیزر و ازن می باشد.

لیزر

تکنولوژی کامپیوتری لیزر بر اساس الگوهای پیچیده از طريق مواد شیمیایی جهت سنگشور كردن استفاده مي شود. لیزر عمدتا تجهیزاتي پر هزینه هست، كه قابليت تكميل نمونه با اثرات موضعی بسیار عالی را دارد و برای سفید گري استفاده مي شود.

ازن

فناوری ازن مهارتي طبیعی مي باشد كه از طريق گاز ازن با طیف وسیعی از اثرات سفید کننده استفاده مي شود. اين روش مزیت کاهش اثرات قابل ملاحظه ای بر روي محیط زیست را دارد. ازن می تواند آب مورد استفاده براي فرآیندهای شستشو عادی نمونه ها و یا سفیدگري جین را فراهم سازد. با اين روش امكان دستيابي به طیف وسیعی از سيستم هاي سفيدگري با تغییر غلظت ازن و زمان در معرض قرار گرفتن، ايجاد مي شود.

ازن برخلاف مصرف آب در سنگشویی شلوار جین منجر به كاهش مصرف آب و همچنین انرژی و مواد شیمیایی و آنزیم ها و سنگ مي شود.

اکسیژن (O2) با تبدیل به گاز ازن (O3)، قبل از انتشار به محیط زیست منجر به مرطوب شدن شلوار جین مي شود. در حالی که سفید گري با مواد شیمیایی و یا با استفاده از سنگ شور به 6 تا 7 مرتبه شستشو و آبکشی نیاز دارد ولی پروسه ی ازن فقط شامل 2 یا 3 مرحله می باشد. روش ازن منجر به کاهش 50 درصدر مصرف آب، انرژی، مواد شیمیایی و پوکه ی معدنی نسبت به روش های سنتی می شود. علاوه بر این، جایگزین کردن برخی از تكميل هاي سنتی با ازن منجر به کاهش پساب مي شود.
سفید کنندگي با ازن بسیار سریع تر از مواد شیمیایی و سنگشور كردن می باشد. لکه ها با قرار گرفتن در معرض ازن در سه ثانیه تمیز می شوند. در غلظت اپتیمم، سفیدگری جین با ازن در 15 دقیقه انجام می شود در مقابل در مدت زمان30 تا 45 دقیقه با روش های سنتی انجام مي شود و با ازن میزان تولید در هر شیفت افزایش پیدا می کند. فناوری ازن اثرات زیست محیطی، هزینه های پردازش و زمان پردازش را کاهش می دهد .

ایمنی، کیفیت، عملکرد

ایمنی، کیفیت و عملکرد: اين شرکت ها با توجه سرمایه گذاری در فناوری ازن باید سه عامل را در نظر بگیرند. سیستم های سفیدگري با ازن روشي مناسب مي باشد. كه اين فرايند شامل یک فیلتر / کمپرسور هوای سرد،متمرکزکننده اکسیژن، تولید کننده ازن، محفظه و واحد پرتاب ازن مي باشد.
ایمنی

دولت کانادا گزارشي داده است كه قرار گرفتن در معرض ازن در 0.1 قسمت در میلیون (ppm) باعث تحریک جزئی چشم ها، بینی و گلو مي شود و ممکن است موجب سردرد گردد. در 50 پی پی ام، مرگ اتفاق می افتد. برای سفید گري دنیم 5،000 – 7،000 ppm مورد استفاده قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض ازن می تواند کشنده باشد. ایمنی و بهداشت حرفه مدیریت (OSHA)ایالات متحده آمریکا استانداردهای تعیین حداکثر مجاز مواجهه کارگران در هنگام استفاده از تکنولوژی ازن در ایالات متحده را 0.1 پی پی ام در 8 ساعت و 0.3 پی پی ام در هر 15 دقیقه تعين كرده اند.

برای جلوگیری از قرار گرفتن کارگران در معرض تصادفی گاز ازن مضر یا کشنده ، ویژگی های ایمنی و شیوه های ایمنی ، نصب، راه اندازی و حفظ تمام تجهیزات در هر مرکز ازن بايد كنترل شود. چند شرکت تولید و فروش تجهیزات ازن برای صنعت شلوار جین، ویژگی های ایمنی برخی از کارگران را به طور بالقوه تعريف كرده اند.

سه ویژگی تجهیزات برای ایمنی ازن: مکانیزم پر کردن ، قفل درب و سیستم های مانیتور / زنگ در محيط كار مي باشد.

کیفیت

ایمنی، کیفیت محيط استفاده از روش بسته به نوع طراحی ماشین متفاوت است. کیفیت و سازگاری اثر سفید کنندگي ازن عبارتند از:

1- تمركز بر روي تكميل اکسیژن قادر به تولید گاز ازن بدون آلودگی روغن یا رطوبت مي شود.

2- 10مانیتور با سازگاري سطح ازن در اتاق بايد كنترل شود.

3 – قابلیت کنترل دستی و خودکار جهت انعطاف پذیری در تكميل با ازون

4- استفاده ازحلقه بسته که باعث مکانیزم چرخشی و حرکت ازن در سراسر محفظه گردد. از طرفي ازن سنگین تر از اکسیژن است اگر چرخش ازون به صورت مدام انجام نشود باعث ایجاد سفیدگری نايكنواخت در پارچه مي شود. تکنولوژی ازن باید این ویژگی ها را برای رسیدن به نتایج تکمیلی یکنواخت ترکیب کند.

3

عملکرد

کلید عملکرد تجهیزات:

1 – فیلتر/کمپرسور هوای سرد مي باشدکهآلودگیبا روغن،گریسو یا رطوبتدر فرايند تكميلي جدا مي كند.

2- استفاده از یک ژنراتور اکسیژن 95 درصد به 99 درصد كه قادر می سازد ازني با غلظت بالا ايجادشود.

3- استفاده از یک فیلتر برای جلوگیری از گرفتگی واحد پرتاب ازن

4-یک مانیتور با نور UV با حساسیت درست خواندن PPm

این ویژگی ها برای ماکزیمم عملکرد ازن بر روی جین مهم هستند. فناوری ازن به طور کامل جایگزین روش هاي سفید کنندگری های شیمیایی، سنگشور و آنزیم برای شستشوي پارچه جين نشده است. اما منجر به كاهش اثرات زیست محیطی، هزینه های عملیاتی و زمان پردازش مي شود. تکنولوژی ازن می تواند با خیال راحت و با سازگاری مناسب و با قابلیت تکرار پذیری استفاده شود.

Cray, Ed. Levi’s. Houghton Mifflin, 1978.

Fehr, Barbara. Yankee Denim Dandies. Piper Publishing, 1974.

Finlayson, lain. Denim. Simon and Schuster, 1990.

Henry, Sondra and Emily Taitz. Everyone Wears His Name: A Biography of Levi Strauss. Dillon Press, 1990.

Periodicals
Adkins, Jan. “The Evolution of Jeans: American History 501,” Mother Earth News. July/August, 1990, pp. 60-63.

Brooks, John. “Annals of Business: A Friendly Product,” The New Yorker. November 12, 1979, pp. 58-94.

— Rose Secrest

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *