تبدیل حرارت بدن به الکتریسیته توسط پارچه های هوشمند

در ویرجینیا روش نوینی برای تبدیل حرارت بدن به الکتریسیته توسعه داده شده است که می تواند به توانایی دستگاه های پوشیدنی متصل به بدن کمک کند.
این کار توسط دانشگاه پوردو در ویرجینیا توسط یک ژنراتور ترموالکتریک منعطف و رشته های نیمه هادی بافته شده در پارچه انجام شده است.این ژنراتور می تواند حرارت را از هر سطح پیچیده ایی به یک مقدار کمی از برق تبدیل کند.
بدن انسان بطور عمومی جریان گرمایی دارد. ازینرو المنت های ترموالکتریک ضخیمتری ، معمولا بزرگتر از یک اینچ نیاز است که بتوان یک خروجی مفید از آن بدست آورد.از اینرو استفاده از رشته های نیمه هادی بافته شده در پارچه بجای مولد ترموالکتریک معمولی ، قدرت خروجی بالاتری را امکان پذیر می سازد.
کازوآکی یازاوا ، استاد پژوهشی در دانشگاه پوردو گفت : تنها راه برای کاهش ضخامت یک ماژول است که این امر با طراحی ژنراتورهای حرارتی با استفاده از تکنیک بافندگی امکان پذیر است که به ما اجازه می دهد تا از این فن آوری بصورت کاملا انعطاف پذیر و متراکم بهره ببریم.
افزایش طول زنجیره با استفاده از ترکیب منحصر به فردی از عایق باعث می شود ژنراتور مسطح تر و قابل کنترل تر عمل کند که برای استفاده در لباس یا هر شکل دیگری بصورت انعطاف پذیر بتواند بکار برده شود، حتی استفاده از گرمای هدر رفته از یک دودکش بخاری و یا حتی گرمای حاصل از یک فنجان قهوه!
علاوه بر این استفاده از این رشته های نیمه هادی ، بهره برداری حداکثری از حرارت بدن و یا سایر منابع حرارتی محیط را امکان پذیر می سازد که جایگزین قابل اعتماد تری برای دستگاه های برقی نسبت به باتری های امروزی است.این تکنولوژی به شدت می تواند به نفع فن آوری های پوشیدنی در صنعت پزشکی و مراقبت های بهداشتی از جمله مانیتورینگ قلب ، تنفس و عروق باشد.ضمن اینکه بازار بزرگی در صنعت ورزش نیز در انتظار این نوآوری است.
همچنین پژوهشگران اذعان می دارند این فنآوری می تواند در زمینه هایی که نیاز به یک سیستم خنک کننده برای وزرشکاران ، نظامیان و ماموران آتش نشانی است نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *