انقلابی در نانوتکمیل منسوجات هوشمند

چالش عمده در فن آوری نانو چگونگی معرفی اصول سبز و پایدار برای هنگامی است که عناصر در مقیاس نانو در کنار هم قرار میگیرند. بعنوان مثال تکمیل نانو که توسط بسیاری از محدودیت های موجود در روش pad-dry-cureمانند استفاده از مواد اولیه شیمیایی پر هزینه برای تولید نانو ذرات ، مصرف زیاد مایع و انرژی ،تولید زباله های مایع مضر و عملیات چند مرحله ای محدود شده است. با یکپارچه سازی های کم هزینه ، فرآیند های مقیاس پذیر و سازگار با محیط زیست برای نانو تکمیل های منسوجات هوشمند منتشر شده است که بیش از 10 موسسه بین المللی را شامل شده و منجر به تولید یک کلاس جدید multifunctional برای پارچه ها شده است.
برای اثبات این موضوع تعدادی ازمنسوجات ضد باکتری مورد بررسی قرار گرفت که نشان میداد از فعالیت ضد باکتری بالا و دوام شستشویی خوبی برخوردارند.
باتوجه به اینکه تکمیل نانو منجر به تولید منسوجات چند کاربردی پایدار میشود پیشنهاد این است که می توانند بطور بالقوه به برنامه های کاربردی زیادی بکاربرده شوند.
پیاده سازی فن آوری نانو برای ساخت پارچه های هوشمند و توسعه الیاف زیستی نشان دهنده پیشرفت محصولات مبتنی بر پارچه و لباس برای طیف گسترده ایی از برنامه های کاربردی است.
در رابطه با حس زیبا شناسی از مد ،بعنوان مثال ، زیبا شناسی پارچه زمانی که ظاهر نوری آن با استفاده از نانو ذرات پلاسمونیک تغییر کرده افزایش خواهد یافت.
در همین راستا در ترکیب با فن آوری سنسور ٬ تغییر رنگ آفتاب پرست مانند پارچه و انطابق آن با محیط اطراف را قادر میسازد ، در نتیجه در پیشبرد تکنیک استتار موثر خواهد بود.
همچنین ،با تکمیل هوشمند نانو ذرات بر منسوجات میتوانید خواص ضد میکروبی٬ ضد آتش ، خواص محافظتی در برابر اشعه UV را بطور همزمان در توسعه پوشاک الکترونیکی ،بکار ببرید همچنانکه به منسوج حالت نرمی را می افزایید.
با وجود طیف عظیمی از برنامه های کاربردی ، چالش عمده در تکمیل نانو سبز و پایدار به ویژه هنگامی که با توجه به افزایش مطالبات برای تکنیک های مثل ؛ پراکندگی ، اشباع ، توزیع و بیحرکتی بار نانو ذرات بروی الیاف نساجی در یک محیط کنترل شده مطرح است.و چنین محدودیت هایی در پروسه تکمیل pad-dry-cure وجود دارد. چرا که در اعمال تکمیل نانو ذرات در این روش ؛ عدم تکرار پذیری به دلیل نوع حمام ، انتشار ضایعات مضر ، مهاجرت نانو ذرات بر الیاف با توجه به تغییرات دمای ناهمگن بروی پارچه ، محدودیت سرعت رول به رول شدن منسوج و بارگذاری کنترل نشده نانوذرات بروی منسوجات وجود دارد.
این عیوب می تواند با بکار گیری تولید نانو ذرات در فاز گاز و سپس جذب آن توسط پارچه رفع شود.
از دیگر دست آورد های این تکنولوژی خاصیت آئروسل نانو ذرات اعمال شده بر سطح پارچه است که برای طراحی منسوجات چند منظوره کاربرد فراوانی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *