الیاف یکبار مصرف


Disposable Fiber

اخیرا در زمینه کاملا جدیدی برای تولید مواد پلیمری زیست تخریب پذیر ، از مواد خام نفتی مشتق شده از منابع بیولوژیکی استفاده گردیده است .در این راستا دو زمینه کاملا مجزا و جداگانه وجود دارد : یک دسته مواد پلیمری محیط دوست هستند وآسیب کمی به محیط زیست وارد می کنند و از قابلیت تبدیل به مواد مغذی برای گیاهان برخوردارند و دسته دیگر آنهایی هستند که از منابع طبیعی تجدید شدنی Natural renewable resources بدست می آیند. اغلب این دو دسته مواد از ویژگی های مشترکی برخوردارند. با ورود پلیمرهای تولیدی بوسیله شرکت کارگیل دو بازار تجاری قابل ملاحظه ایی برای پلی استر های لیفی زیست تخریب در طبیعت ایجاد گردید که شرکت مزبور یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لاکتید چپ گردان نوعL ارزان قیمت از تخمیر نشاسته ذرت است.
پلی لاکتید چپ گردان بلورینگی بالایی دارد و اگر عیب و نقص کوچکی در زنجیر پلیمری بوجود آید تا در نظم و یکنواختی آن اختلال ایجاد گردد ، خاصیت شکنندگی الیاف و فیلم های تولید شده از آن کاهش خواهد یافت . در ابتدا از لاکتید ، فیلم بسته بندی زیست تخریب پذیر ، تحت نام تجاری نیچر ورکز ، تهیه شد که از قابلیت تبدیل به مواد مغذی برای گیاهان برخوردار بود . اما هنگامی که استفاده از منسوجات بی بافت رواج یافت ، حداقل یکی از تولیدکنندگان لیفFITشروع به عرضه پارچه های یکبار مصرف برای استفاده در حوله ، پوشک بچه ، دستمال و غیره نمود . الیاف پلی لاکتید از خواص نساجی بسیار خوبی برخوردارند و می توان بازار بزرگی از آنها در زمینه پارچه های یکبار مصرف فراهم نمود .
همچنین از پلیمر لاکتید بعنوان ماتریس در لیف دو جزیی نوع جزایر در دریا با پلی اتیلن ترفتالات استفاده شده است که باهیدرولیز لاکتید ، الیاف میکرو پلی اتیلن تر فتالات تولید گردید.
یک پلیمر قدیمی تر که از منابع طبیعی استخراج شده است بیوپل نام دارد و کوپلیمری است که از واحد های استر – پلی – بتا – هیدروکسی اسید بویژه کو پلی استر بدست آمده از ۳-هیدروکسی بوتیریک PHB و ۳- هیدروکسی والریک PHV تشکیل شده است .از دهه ۱۹۲۰ مشخص گردید هنگامی که یک نوع باکتری با منابع غذایی نیتروژن دار تغذیه نشود ، پلی اسید هیدروکسی بوتیریک و همرده های آنرا تولید می نماید و بعنوان منبع انرژی در سلول ها به شکل دانه های جامد ذخیره می گردند که انرژی آن بیشتر از انرژی ذخیره شده در گلبول های چربی است .
بیوپل یک پلیمر گرمانرم بلوری با دمای ذوب ۱۷۰تا۱۹۰درجه سانتیگرا است . از آنجایی که در این پلیمر تمام گروه های جانبی در یک طرف زنجیر قرار دارند ، لذا ساختار آن شبیه به پلی پروپیلن تک آرایش است. مانند یک پپتید ، زنجیر صورتبندی مارپیچی دارد اما برخلاف پپتیدها این موضوع بعلت وجود اثرات متقابل بین گروه های کربونیل و متیل میباشد . هیچ پیوند هیدروژنی ندارد و این شکل مارپیچی منحصر بفرد است . با این حال بسختی میتوان بیوپل را یک موفقیت تجاری نامید اما جزییات کامل آن مورد بررسی قرارگرفته است .

پلی اسید هیدروکسی بوتیریک بعنوان یک پلیمر لیفی شکل چندان مورد بررسی قرار نگرفته است ؛ اما صحبت از کاربرد آن در تک فیلامنتهای زیست تخریب پذیر برای استفاده در تور ماهیگیری وجود دارد . برای مثال استفاده از آن در نخهای بخیه چندان مناسب نیست ؛ چرا که به آسانی تحت هیدرولیز در بطن زنده از بین نمیرود . اما هنگامی که این پلیمر در محیط های دریایی و یا خشکی در معرض آنزیم های خاصی ( لیپاز ها)قرار می گیرد ، بصورت بی هوازی وهوازی تجزیه می شود و ازینرو احتمال گسترش کاربرد آن بعنوان یک پلیمر گرمانرم ویکبار مصرف با قابلیت تخریب در محیط زیست وجود دارد.

منابع و اطلاعات بیشتر

Synthetic fibers Edited by J.E.M Clntyre
Translated by Semnani Rahbar

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *