ابداع دستکش های شناساگر گاز اعصاب

زمانیه که یک حمله تروریستی اتفاق می افتد ، زمان نقش اصلی را ایفا میکند، دستکش های لاستیکی جدید توسعه یافته در دانشگاه سن دیگو و CSIRO استرالیا این امکان را میدهدکه بسرعت بتوان عوامل بیوشیمیایی تاثیر گذار بر اعصاب از جمله سم سارین و VX را شناسایی کرد.
DNA بخشی از گروه شیمیایی شناخته شدهدر سموم ارگانوفسفره است که شناسایی آن حائز اهمیت است همچنین مواد ارگانوفسفره مواد شیمیایی سمی است که به عنوان آفت کش ها در صنایع کشاورزی و همچنین به عنوان مواد بیولوژیکی عصبی در بمب های شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر اقدامات ایمنی صورت نگیرد ، قرارگفتن در معرض سموم ارگانو فسفره می تواند موجب بیماری شدید و یا مرگ شود. هدف اصلی تشخیص سریع و دقیق وجود مواد ارگانوفسفره کشاورزی و یا آلودگی های بیولوژیکی است.

مطالعه اخیر در مجله ACS سنسور های منعطف ، پوشیدنی و بیوسنسور های مبتنی بر دستکش های یکبار مصرف را معرفی میکند که برای تشخیص وجود ترکیبات ارگانوفسفره بکار می رود.دستکش ها مجهز به بیوسنسور های الکتروشیمیایی قابل کشش چاپ شده توسط جوهر رسانا بروی سر انگشتان هستند که توان نمونه برداری از سطوح مشکوک را دارا می باشند.

چنانکه انگشت شست برای نمونه برداری استفاده می شود و انگشت اشاره با حسگر الکتروشیمیایی توانایی شیمیایی ارگانوفسفره را دارد.زمانیکه انگشت اشاره و انگش شست هر دو باهم بروی سطح در تماس قار بگیرند ، تجزیه و تحلیل الکتروشیمیایی مبتنی بر آنزیم انجام شده و نتایج به یک دستگاه تلفن همراه به وسیله بلوتوث ارسال می گردد.
مطالعات حاضر اثبات می کند که سیستم مبتنی بر این دستکش ها قادر به تشخیص مواد ارگانوفسفره در تولید ،پلاستیک ، چوب ، شیشه است.این یافته ها امکانات شگفت انگیزی را در آینده منسوجات نظامی ، دفاعی و برنامه های غذایی می گشاید.

دانلود فیلم

دانلود مقاله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *