آشنایی با کاربرد الیاف شبه کربن

الیاف شبه کربن معمولا از طریق عملیات حرارتی بروی الیاف ویسکوز یا اکریلیک بدست می آید. آسگارد و فایروتکس از پیش ماده ویسکوز تولید شده ، در حالی که پانومکس Panomex ،پایرومکس Pyromex، فروتاسیل ، سیگراتکس از پیش ماده اکریلیک بدست می آیند.الیاف اکریلیک به شکل لیف یا پارچه در دمای 220-270 درجه سانتیگراد در مجاورت هوا اکسیده شده ، ولی الیاف ویسکوز معمولا به شکل پارچه در محیط نیتروژن کربونیزه می گردد .

 الیاف شبه کربن دارای مقاومت حرارتی عالی بوده بطوریکه مقاومت برجسته ایی در برابر قطرات فلزات مذاب از خود نشان می دهند. پارچه های حاصل از این الیاف بعد از قرار گیری در معرض شعله ، پس فروزش نداشته و انعطاف پذیری خود را حفظ می نمایند . پارچه های پانوتکس متشکل از الیاف پانوکس برای استفاده از البسه محافظ در برابر شعله مستقیم مطلوب می باشند. در حال حاضر ، این نوع پارچه ها متداولترین موادی بوده که بر پایه اکریلیک اکسید شده هستند. این پارچه ها دارای مقاومت سایشی نسبتا ضعیفی هستند.

بنابراین پارچه لانه زنبوری Honeycomb woven fabric متشکل از مخلوط الیاف اکریلیک اکسید شده و آرامید پارچه مطلوبی برای صندلی های هواپیما و البسه خدمه تانک در برابر آتش می باشند. بافت لانه زنبوری که به طور متناوب دارای ساختمان شل و سفت بوده یک پارچه کشسان اسفنجی را فراهم نموده که براحتی برش خورده و اطراف شکل های پیچیده قرار می گیرد.

مخلوط پانوکس/پشم برای البسه پرواز مناسب می باشد . بهرحال ، پارچه های پانوتکس دارای هدایت گرمایی بالا بوده و منعکس کننده نمی باشند. بنابراین هنگام استفاده از پانوتکس در لایه خارجی لباس محافظ لازم است که یک زیر پوش مناسب جهت حفاظت از پوست وجود داشته باشد.

در این راستا پارچه کشباف پانوکس /مداکلریلیک 60/40 و لیف مغزی پشم/پانوکس60/40 پیشنهاد می گردد.در برخی موارد هدایت گرمایی پارچه های پانوتکس می تواند برای ساخت روکش صندلی هواپیما مفید باشد.

منابع و اطلاعات بیشتر

PANOX® Oxidized PAN Fibers 

Technical Textile/Part 1 : Fundamentals

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *