آشنایی با چاپ هیدروگرافی

هیدروگرافی (که به نام های غوطه وری در آب، مجسم ساختن در آب، مجسم ساختن سیال، چاپ هیدروگرافیک نیز شناخته شده است) یک پروسه ی تزیینی بیشتر برای اجسام سه بعدی می باشد. پروسه ی هیدروگرافی در سراسر جهان برای آراستن تنوع بالایی از اجسام به کار برده می شود، از هواپیما گرفته تا اجسام کوچک مثل تلفن همراه. این فیلم های را می توان بر روی همه ی نوع مواد پلاستیک، چوب، فایبر گلس، فلز و سرامیک به کار برد. در بیش تر موارد اگر بتوان ماده ای را در آب غوطه ور کرد می توان هیدروگرافی را بر روی آن به کار برد. در این پروسه از فیلم محلول در آب استفاده می شود که طراحی بر روی آن انجام شده است. یک اکتیواتور به کار برده می شود، فیلم حل می شود و جوهر بر روی سطح آب باقی می ماند. این پروسه به آماده سازی خوبی نیاز دارد و چیزی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود باید در ابتدا با یک ماده ی اولیه پوشانده شود. بعد از خشک شدن ماده ی اولیه، یک بیس ماده رنگی برای کوت کردن بر روی جسم به کار برده می شود تا با طرح تطابق داشته باشد. بنابراین به عنوان مثال برای چاپ بر روی دانه چوب، یک ماده ی بیس کوت قهوه ای زنگ به کار برده می شود و نیز تعدادی طرح هایی که با پایه ی  رنگی خاص برای استتار به کار برده می شود. بعد از اینکه بیس رنگی به کار برده شد، آن شی برای پروسه ی هیدروگرافی آماده است. همانطور که قبلا به آن اشاره شد یک ماده ی اکتیواتور (HGA-EM014) برای فعال سازی فیلم به کار برده می شود. حالا می توان آن شی را در داخل آب فرو کرد و جوهر حول آن قرار می گیرد، سپس آن با یک پارچه ی تمیز شسته و محافظت می شود.

هیدروگرافی پروسه ی پیشرفته و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. در حالیکه مشکلات چاپ های متداول را نیز ندارد مثل: چاپ شابلونی، چاپ ترانسفر، پرس و…

پایداری و دوام هیدروگرافی:

تعداد زیادی از مشتری های این چاپ تولید کننده هایی هستند که بالاترین استانداردهای کیفیت و پایداری را بر روی محصولاتشان تقاضا دارند. جوهر فیلم هیدروگرافی خودش به تنهایی خیلی پایدار است. با این حال یک ماده ی کوتینگ شفاف نیز بر روی اشیا به کار برده می شود تا اطمینان حاصل شود که آن تا سال ها باقی می ماند.

بازیابی ضایعات:

اجسامی که چاپ به درستی بر روی آنها انجام نشده باشد و یا مورد رضایت مشتری نباشند می توان مجددا چاپ بر رویشان انجام داد. بر روی آن شی سمباده کشیده می شود و مجددا رنگ می شود. بعد از آن جسم برای پروسه ی چاپ مجدد آماده است.

فیلم هیدروگرافی:

فیلم هیدروگرافی در سه عرض مختلف موجود می باشد.

(50 cm wide X any length)
(80-90 cm wide X any length)
(100 cm wide X any length)

مواد زیادی به صورت فلت یا سه بعدی از جنس های مختلف پلاستیک، فلز، چوب و… را می توان این چاپ را بر رویشان انجام داد.

ماده ی کوتینیگ شفافی که در نهایت بر روی کار انجام می شود همانی است که بر روی بدنه ی بیرونی خودرو به کار برده می شود که مقاوم در برابر UV، خراش و … می باشد. کوتینگ این ماده ی شفاف در پایان کار مرحله ی بسیار مهمی می باشد چون از آن در برابر خراشیدگی محافظت می کند و به آن پایداری می دهد. از یک ماده ی شفاف با کیفیت بالا باید برای کوتینگ استفاده شود تا از اجسام آراسته شده محافظت کند. می توانید یک تکمیل مات و بی جلا انجام دهید و یا از یک تکمیل ساتن یا براق استفاده کنید. این ماده باید خیلی پایدار باشد برای مدت زمان طولانی و نیز در برابر خراش مقاوم باشد.

درجه حرارت و رطوبی مناسب برای نگهداری فیلم ها:

فیلم هیدروگرافی بر روی پلی وینیل الکل (PVA) پرینت گرفته می شود و آن بسیار به رطوبت و درجه حرارت حساس می باشد. شرایط انبارداری آن باید مناسب باشد تا پایداری و طول عمر بالایی داشته باشند. فیلم های هیدروگرافی باید در شرایط دمایی و رطوبت کنترل شده نگه داری شوند. رطوبت اتاق باید زیر 60% باشد و درجه حرارت اتاق بین 20-25 درجه سلسیوس (68º to 77º Fahrenheit).

این فیلم ها با ماشین عکاسی روتاری تهیه می شوند و مدت زمان 4-6 هفته طول می کشد.

قبل از اینکه تولیدتان را تنظیم کنید باید به موارد زیادی باید توجه کنید. ابعاد اجسامی که قرار است چاپ بر روی آنها انجام شود و نیز تعدا اجسام بسیار مهم می باشد. بعد از جواب دادن به این دو سوال شما فضای تقریبی مورد نیاز، فیلم های هیدروگرافیک و تجهیزات را خواهید دانست.
بعد از چاپ اجسام باید شسته شوند و سپس خشک شده و بعد از آن ماده ی شفاف بر روی آنها کوت شود. این مرحله را می توان در یک اتاق گرم و هوای سیرکوله شده انجام شود. قبل از عملیات کوتینگ باید اطمینان حاصل پیدا کنید که اجسام کاملا خشک می باشند. که می توان آن را با روش های حرارتی، فلش، هوای سیرکوله شده و یا با دمیدن خشک کرد.

مراحل هیدروگرافی:

مرحله 1- چاپ فیلم: در ابتدا باید طرح بر روی فیلم چاپ شود و در نهایت این طرح بر روی یک سطح منتقل می شود. طرح ها در کیفیت بالا و بر روی فیلم محلول در آب چاپ می شوند.

مرحله 2-کوت ماده ی اولیه: در این مرحله ماده ی اولیه بر روی جسم کوت می شود.

مرحله 3- فعال سازی: در طول این پروسه طرح بر روی سطح آب قرار می گیرد. فیلم یک مرتبه حل می شود طرح که به مایع تبدیل شده است بر روی سطح آب شناور می شود.

مرحله 4-انتقال جوهر: در مرحله بعد طرح در آب بر روی سطح جسم منتقل می شود. برای اینکار اجسام در آب غوطه ور می شوند که از یک بازوی فروبرنده ی اتوماتیک استفاده می شود. سپس لایه ی طرح که به صورت مایع درآمده است بر روی سطح جسم غوطه ور شده با نیروی طبیعی آب منتقل می شود.

مرحله 5-پروسه ی شستشو: در این مرحله اجسام غوطه ور شده با ماشین شستشو اتوماتیک شسته می شود. ماشین سطح طرح را در تحت حرارت از پیش گرم شده شستشو می دهد در نتیجه بر روی طرح تاثیر می گذارد.

مرحله 6-کوتینگ ماده ی شفاف: در این مرحله یک ماده ی شفافی بر روی جسم کوت می شود که باعث پایداری چاپ می شود. بعد از خشک شدن اجسام این مرحله بر روی آنها انجام می شود.

این نوع چاپ بر روی پارچه نیز انجام می شود که در آینده مطالبی در این خصوص در وبسایت قرار خواهیم داد.

دانلود فیلم چگونگی انجام چاپ : کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *