آشنایی با ماشین های رنگرزی – جت

انواع جتها

ماشینهای جریان ملایم Soft Flow Machines

ماشین های جریان هوا Jet Air Machines

ماشین های کاملا غوطه ور Fully Flooded Machines

ما در اینجا فقط مکانیزم کلی جت های رنگرزی را در دو نوع افقی و عمودی (ایستاده ) بررسی میکنیم.

☆☆بخش های اصلی ماشین جت

۱. حمام اصلی

۲. غلتک یا وینچ

۳. اکسچنجر حرارتی

۴. نازل

۵. رزرو تانک

۶. مخزن تزریق مواد شیمیایی

۷. پروگرامر

۸. غلتک تخلیه

۹. والو ها و پمپ ها ( پمپ اصلی و تزریق)و موتور ها

☆☆اصول کار جتهای چکمه ایی یا افقی

در این ماشین پارچه بوسیله یک قرقره مدور گردان Winch اندکی بالاتر از حمام رنگ نگه داشته میشود . سپس بوسیله جریان محلول رنگی در طول یک جلو دهنده به انتهای ماشین حمل میشود.

در اکثر ماشین ها لوله انتقال Transportation Tube در خارج و در بالای بدنه دستگاه قرار گرفته است و در برخی زیر حمام اصلی رنگ قرار دارد. در عکسهای زیر هر دونوع نشان داده شده است.

در اکثر ماشینهای جت تیوب جلودهنده با استفاده از سیستم لبریزی یا Overflow از محلول رنگ پر میشود و محلول و پارچه در طول لوله تحت تاثیر جاذبه حرکت می کنند.

√ استفاده از یک غلتک مدور گردان سبب ایجاد کنترل بهتر بروی سرعت پارچه میشود ، هرگونه گیر کردگی پارچه فشار بروی موتور را افزایش می دهد که در این حالت آلارم دستگاه بصدا در می آید .

ر جت ها با رعایت قدرت موتور ( فشار نازل) سرعت وینچ و وزن پارچه بار زده شده چین و چروک پارچه های ظریف به حداقل میرسد.

☆☆ اصول کار جت های قرقره ایی ( ایستاده) یا Low Liquor Ratio Reel Jet Machine

در این جت ها محلول رنگی از ته حمام کشیده شده و از طریق یک تبادل گر گرمایی به جت پمپ می شود . این نوع جت ها از این جهت که حجم کل محلول رنگی کاهش یافته و فشار پمپ کم است مصرف انرژی هم ناچیز است.

مکانیزم این جتها بدین صورت است که از یک جریان محلول و سیستم غلتک بالابر مشترک استفاده شده است.

√√ هنگامی که پارچه از درون جت عبور می کند چروک های طولی صورت می گیرد ولی معمولا زمانی که هنگام عبور، پارچه بالون تشکیل می دهد بر طرف میشوند.

☆☆ مبدل حرارتی یا Heat Exchanger

ابتدا یک تعریف :

برای سرد یا گرم کردن یک سیال بوسیله سیالی دیگر بدون استفاده مستقیم از دستگاههای مولد سرما یا گرما و همینطور بازیابی گرما یا سرما از سیالاتی که قبلاً به طریقی به آنها داده شده است از مبدلهای حرارتی استفاده می شود .

این مبدل از یک مخزن استوانه‌ای شکل بزرگ (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله در داخل آن تشکیل شده است.مایع در داخل لوله‌ها حرکت می‌کند و بخار داغ بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد.به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند،حرارت بخار به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را به جوش می‌آورد.

√ تبادل گر های گرمایی این نوع ماشین ها باید بدقت نگه داری شوند . نه تنها تنشهای حرارتی که بوسیله بخار بافشار زیاد ( برای گرم کردن) و آب سرد (برای خنک کردن) بوجود می آیند ، شرایط ایجاد شکاف را مستعد میسازند بلکه رنگها و اولیگومر ها نیز غالبا بروی سطح پر حرارت جمع شده و ممکن است باعث پوسته پوسته شدن شوند.

☆☆ بار گیری و رنگرزی پارچه :

با توجه به شکل بالا پس از آبگیری دستگاه و به جریان افتادن محلول در نازل ها پارچه ابتدا از ورودی دستگاه (1) وارد شده روی وینچ یا غلتک بالای دستگاه قرار گرفته (3) از نازل و لوله پایپ یا راهنما عبور کرده (4،5،6) و روی سبد در داخل حمام قرار می گیرد(7) . دو سر پارچه به هم دوخته شده و یک سیکل را تشکیل می دهد . مورد (8) سیکل گردان محلول در جت است که در شکل زیر بخوبی نشان داده شده است.

√√ در برخی جت ها دو تانک تزریق وجود دارد یکی برای تزریق رنگ و دیگری برای تزریق مواد ( نمک ، کربنات سدیم ، اسید و …)

√√ تمام پارامترها از جمله زمان تزریق مواد Dosing ، شیب دمایی ، سرعت وینچ و قدرت پمپ اصلی ، تخلیه Drain ، آبگیری Fill Ratio همه و همه قابل برنامه دهی است و توسط پروگرامر کنترل میشود.

منابع و اطلاعات بیشتر :

thiestextilmaschinen

Slideshare

Advantages of Jet Dyeing Machine

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *