آشنایی با ماشین رنگرزی ژیگر

ژیگر Jigger Dyeing Machines

ماشین رنگرزی ژیگر یا ژیگ یکی از انواع دستگاه رنگرزی برای پارچه های بافته شده Woven است که در طی رنگرزی نباید چروک شوند ، مانند اکثر تافته ها ، ساتن ها، پوپلین ها ، پارچه های برزنتی ، کت و شلوار ، توری های نایلونی سنگین که برای استتار ارتش بکار میروند و پارچه های پنبه / پلی استر معروف به کتان سوییسی.

اصول کار ماشین ساده است پارچه روی یک غلتک A پیچیده میشود سپس از میان غلتکهای راهنما از حمام رنگ ته ماشین عبور کرده و بروی غلتک دوم B پیچیده میشود و زمانیکه غلتک دوم پرشد حرکت برعکس میشود.

هر حرکت از غلتک A به B و برعکس را یک پاساژ یا پاس میگویند تعداد حرکتها در ژیگر باید حتما زوج باشد بعنوان مثال تزریق نمک باید در ۲ یا ۴ پاس صورت گیرد .

اکثر ژیگر ها دارای غلتکهایی بطول ۱.۸ تا ۲ متر هستند. برای رنگرزی پارچه های پلی استر یا مخلوط از ژیگر های تحت فشار استفاده میشود .

غلتک A در انتهای دستگاه .

غلتک B جلوی دستگاه

C غلتکهای آزادی هستند که برای کنترل بهتر پارچه در کف حمام رنگ قرار دارند.

در ژیگر هربار حرکت از غلتک از غلتک اول به دوم رو یک پاس میگن برای تماس بهتر و کامل پارچه با مواد حرکت از A به B که یک پاساژ گفته میشود و برعکس باید بصورت کامل انجام بشه تا مواد بطور کامل با تمام پارچه در تماس باشند

در نتیجه یک رفت و برگشت دو پاساژ خواهیم داشت

بستگی به مرحله رنگرزی شما قابل برنامه دهی است در شستشو سرعت پاس ها میتواند بیشتر باشد ودر مثلا تزریق کربنات کمتر که با توجه به جنس پارچه و نوع رنگ و … متغیر است.

☆☆بارگیری دستگاه Loading

غلتک پارچه جلوی دستگاه  ماشین رنگرزی ژیگر قرار داده میشود تا بوسیله غلتکهای راهنما روی غلتک A دستگاه ( غلتک انتهایی) پیچیده شود ، اما پیش از آن باید ابتدای پارچه را به پارچه ی ارزان قیمتی به عنوان آستری بدوزند که به عنوانهدایتگر پارچه اصلی وارد دستگاه میشود و نکته دیگر اینکه لبه های پارچه دوخته شده باید کاملا صاف باشد تا از هرگونه هم پوشی جلوگیری شود ؛ لبه های پارچه باید تا جایی که ممکن است دقیقا روی هم قرار داشته باشند تا مقدار محلول رنگی که در محل اتصال قرار می گیرد و ممکن است بر لایه های مجاور پارچه روی غلتک اثر بگذار به حداقل برسد.

برای بارگیری ، سر پارچه روی رول را از زیر دو غلتک که بصورت آزاد میچرخند و در ته ماشین قرار میگیرند ( داخل حمام) عبور داده و سپس بالا آورده و بدور غلتک کشنده Draw roller می پیچند.

√√ متراژ پارچه بارگیری شده توسط تعداد دوری که غلتک تماسی میزند ( معمولا غلتک تماسی اطلاعات را به پروگرامر میدهد) در پروگرامر ژیگر ثبت میشود و در انتها متراژ را در خود ذخیره میکند این اطلاعات به دستگاه ژیگر اتوماتیک کمک میکند بارگیری از غلتک A به B و برعکس را بدون اشکال انجام دهد . همچنین غلتک تماسی کشش پارچه را اندازه گیری و سپس فشار هیدرولیکی برای رانش هر غلتک را تنظیم می کند و به پارچه سرعت و کشش ثابت میدهد.

√√لازم است تمام پارچه روی رول دارای عرض یکسان باشد تا پارچه کاملا مستقیم ، بدون بازی عرض پیچیده شود . همچنین در اکثر ژیگر ها یکی از غلتک ها می تواند تا حدودی نوسان داشته باشد تا در صورتیکه رول از مسیر مستقیم منحرف شد به مستقیم نمودن آن کمک کند و این امر با چشمی یا سنسور لیزری که در دستگاه تعبیه شده محقق میگردد.

در شکل بالا غلتک های تماسی مشخص شده اند 

☆☆حمام رنگ Dye Bath

گنجایش حمام یک ماشین رنگرزی ژیگر با غلتک بطول ۱.۸ متر معمولا ۷۵۰ لیتر است و حجم حمام نسبت به وزن کالا Liquor Ratio معمولا 1:3 یا 1:4 است . در انتهای حمام یک دریچه تخلیه ، همچنین یک تیوب برای نمایش پر شدگی حمام و دو یا سه لوله افشانه افقی (1)که برای تسریع نفوذ محلول در پارچه ، در ماشین تعبیه شده اند.

1* لوله افقی افشانه : لوله های افقی سوراخ داری است که بالاتر از سطح محلول داخل حمام قرار گرفته و مواد داخل حمام را بافشار به سطح پارچه میپاشد.

محلول رنگ یا مواد از مخزن تزریق به داخل حمام پمپ میشود ، محلول به وسیله حرکت پارچه درون حمام رنگ تکان میخورد ولی معمولا برای گردش بهتر از یک پمپ برای به گردش در آوردن محلول رنگ و توزیع یکسان مواد و همدمایی حمام استفاده میشود.

بخار نیز توسط لوله هایی به داخل حمام وارد میشود ، محل قرار گیری لوله های مشبک بخار به گونه اییست که بخار وارد حمام شده مستقیم با سطح پارچه تماس نداشته باشند.

√√ همچنین بهتر است برای کنترل دمایی از ژیگر های دردار استفاده کرد که دارای مزایای زیر است :

الف) بالا نگه داشتن دمای رول پارچه

ب ) به حداقل رسیدن اختلاف بروی رول ها

ج ) به حداقل رسیدن تماس پارچه و حمام با دما

د ) کاهش مقدار گرمای مصرفی و انرژی

ه. ) کاهش مقدار بخار رها شده به جو

☆☆ ابزار های کنترل دما

برای نشان دادن دمای حمام رنگ از سنسور هایی با نام PT100 استفاده میشود که اطلاعات لازم دمایی را به پروگرامر منتقل کرده تا میزان دمای لازم حمام رنگرز و یا حتی تانک تزریق کنترل شود.این مورد در تمام دستگاه های رنگرزی یکسان است و هر دستگاه مجهز به PLC میتواند توسط سنسور اطلاعات را دریافت کند .

☆☆ منبسط کننده ها یا Expanders

در هنگام حرکت پارچه مرطوب از یک رول به رول دیگر همیشه تمایل به ایجاد چروک های طولی وجود دارد که باید قبل از پیچیده شدن بروی رول از بین بروند . میله های منبسط کننده به گونه ایی تعبیه شده اند که سطح محدب آنها در تماس مستقیم با پارچه پیش از پیچیده شدن بر روی رول میباشد و چروک هارا از بین میبرند.

☆☆ غلتک های لاگ Log roller

در طول رنگرزی ممکن است موجهای طولی روی سطح الیاف بوجود آید که همین امر باعث ایجاد رگه هایی از رنگ تیره و روشن میشود.

غلتکهای لاگ دارای شیارهای مارپیچی است ( شبیه پیچ) که باعث صاف شدن چروک های پارچه شده و امکان جریان یکنواخت محلول بین دو غلتک را فراهم میکند.

☆☆ تخلیه کردن Unloading

هنگامی که کار ژیگر تمام میشود پارچه روی غلتک Debatching میپیچد . بعضی از ژیگر ها دارای غلتک یا تجهیزات مکشی برای خارج کردن آب اضافی پارچه در هنگام تخلیه هستند.

ر برخی ژیگرها موقع تخلیه از غلتک فولار مانندی استفاده میشود که تا حد امکان آب اضافی پارچه را میگیرد. ر برخی ژیگرها موقع تخلیه از غلتک فولار مانندی استفاده میشود که تا حد امکان آب اضافی پارچه را میگیرد.

در انتها نمایی از ژیگر های تحت فشار

منابع و اطلاعات بیشتر :

thiestextilmaschinen

Slideshare

1 دیدگاه برای «آشنایی با ماشین رنگرزی ژیگر»

  • می 18, 2020 در t 3:34 ب.ظ
    Permalink

    با سلام بنده احمدی هستم از شرکت پرده کرکره لوکسافلکس ایران میخواستم با مدیر تولید صحبت کنم که هر چقدر گشتم شماره ای از شما در سایت پبدا نکردم لطفا با شماره 09123498072 شماره مستقیم تماس بگیرید. ممنون میشوم

    پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *